30 let od pádu komunismu: Na Národní i Václaváku slaví 40 tisíc lidí

Až 40.000 lidí přišlo dnes odpoledne podle odhadů policie na Národní třídu v Praze při oslavách 30. výročí sametové revoluce. Podobný počet lidí dorazil zřejmě i vpodvečer na Václavské náměstí, kde začal Koncert pro budoucnost a ve 22:00 se tam uskuteční videoprojekce. Policie to uvedla na twitteru. Národní třída se během odpoledne zcela zaplnila a dav lidí se přeléval i do okolních ulic.

Příliv lidí začal již po 14:30 pochodem kopírujícím pochod demonstrantů v listopadu 1989 z Albertova na Národní třídu. "Odhadované počty účastníků na dnešním pochodu z Albertova je 8000 až 10000, počet účastníků v ulici Národní až 40.000," oznámila policie před 18:30.

Ve stejnou dobu bylo podle policistů také 35.000 až 40.000 lidí na Václavském náměstí. "Počet se však s ohledem na změnu programu může změnit," doplnila policie.

??? Národní třídou se krátce po poledni rozezněla česká hymna v podání světoznámé pěvkyně Dagmar Peckové #dikyzemuzem pic.twitter.com/uXYAuyAPPR

— ČT24 (@CT24zive) November 17, 2019

Národní ulicí se odpoledne kvůli velkému množství lidí téměř nedalo procházet. Dav se rozlil i do okolních uliček a průchodů. Nejvíc lidí se shromažďovalo u místa někdejšího policejního zásahu, kde je pamětní deska, a kolem hořely tisíce svíček. Kolem 16:00 se část lidí začala z Národní přesouvat na Václavské náměstí na koncert.

Navzdory velkému množství lidí se zatím nevyskytly větší problémy. Mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová řekla po 18:00, že zatím zdravotníci neřešili žádné vážnější problémy a neobjevily se ani kolapsy lidí v davu na Národní třídě. Podle mluvčí policie Evy Kropáčové se dnešní oslavy v Praze obešly i bez narušení pořádku.

Vysoká účast lidí byla v Praze i v sobotu na demonstraci spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Podle pořadatelů protestu přišlo na Letenskou pláň až 300.000 lidí. Policie po skončení akce odhadla počet účastníků na asi 250.000 a podle dat operátora T-Mobile přišlo na Letnou zhruba 257.000 lidí.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad 30 let od sametové revoluce Praha

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy