Výroční bitvy u Slavkova se zúčastní 900 nadšenců ve vojenských kostýmech

Slavkov u Brna - Do válečné scény, kterou si milovníci vojenské historie o první prosincové sobotě připomenou slavnou bitvu u Slavkova, se letos zapojí přes 900 nadšenců ve vojenských kostýmech z 11 zemí. Potrvá zhruba 1,5 hodiny a bude v ní také jízda se 60 koňmi a jednotka s 15 děly. ČTK to dnes řekl za organizátory Miroslav Jandora.

Akce připomene 207. výročí od vojenského střetu. Koná se každoročně a vždy má jiný scénář. Nadšenci předvádějí jednotlivé fáze bitvy. Letos představí závěrečnou část rozhodujících bojů na Prateckých výšinách s ústupem rakouských a ruských koaličních jednotek přes Křenovice a Zbýšov na Slavkov a Hodonín. Scéna bude komentovaná. Pořadatelé očekávají kolem 10.000 diváků.

"Příprava akce je také takovou malou bitvou. Kvůli hospodářské krizi je to boj o peníze. Většina sponzorů totiž snížila příspěvky na bitvu až o 50 procent," řekl Jandora.

Rozpočet bitvy se pohybuje kolem dvou milionů korun. Zhruba polovinu získávali organizátoři v minulosti od nejrůznějších státních institucí, zbytek dopláceli soukromí sponzoři.

Diváci za podívanou na bitvu neplatí. Organizátoři sice kvůli potížím s penězi uvažovali o zavedení vstupného, nakonec ale od něj upustí. Zaplatit si lze vyhřívané místo s občerstvením na VIP tribuně, na níž se zatím počítá s 300 místy. Místo stojí od 1000 do 1100 korun. Organizátoři si tímto způsobem alespoň částečně podle Jandory přivydělávají na uhrazení akce.

Vzpomínkové akce na bitvu u Slavkova mají bohatý program. Bojová scéna se koná tradičně u Tvarožné, další akce pak připravuje Slavkov u Brna a obce slavkovského bojiště. Podrobnosti k nim jsou na internetu. Akce končí tradičně první prosincovou neděli pietním aktem na Mohyle míru, která připomíná oběti bitvy.

Bitva u Slavkova patří k nejznámějším vojenským konfliktům, které se odehrály na území Čech a Moravy. Napoleon v ní porazil armády rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. V bitvě tehdy zahynulo 20.000 vojáků.

Související

Napoleon I. ve své pracovně v Tuilerijském paláci

Napoleonův konec. Památník Mohyla míru připomněl 205 let od bitvy u Waterloo

Asi 250 lidí navštívilo dnes u obce Prace na Brněnsku památník Mohyla míru, kde se konala akce k 205. výročí bitvy u Waterloo. ČTK to řekl vedoucí památníku Petr Bělohoubek. Příchozí se mohli podívat do památníku, připravené byly panoramatické prohlídky a letní kino s filmem Waterloo z roku 1970 režiséra Sergeje Bondarčuka.

Více souvisejících

Mohyla míru

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy