Západní Čechy zasáhlo zemětřesení. Vědci varují: Možná bude ještě hůř

Cheb - Na Chebsku se opět chvěje země. Nejsilnější otřesy zatím dosáhly magnitudy 2,5 stupně. Jen během dneška jich bylo několik. Současné otřesy mohou být i předzvěstí silnějšího zemětřesného roje, řekl dnes ČTK Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

"Zatím je předčasné určit, jestli jde o ojedinělé otřesy, nebo začátek silnějšího roje. Osobně si myslím, že by v dohledné době mohl silnější roj přijít, ale těžko říct, jestli to bude otázka několika dní, týdnů nebo měsíce," uvedl Horálek. Energie se ale podle něj v otřesech uvolňuje v poměrně velkém množství na rozdíl od množství drobných otřesů.

„Dostali jsme dvě hlášení o pozorování zemětřesení z Aše a Habartova na Sokolovsku," řekl Novinkám Jan Michálek z Geofyzikálního ústavu v Praze, podle kterého lze zemětřesnou aktivitu zaznamenat zejména v noci. Je slyšet jakési hučení z nitra země. „Jako kdyby pod zemí přijížděl vlak," popsal zvuk Jan Michálek.

Nynější zemětřesení na západě Čech vznikají asi osm kilometrů hluboko v pásu mezi Luby u Chebu a Novým Kostelem. Jde o lokalitu, kde se zemětřesení vyskytují pravidelně. Naposledy se tu země silněji zatřásla například na Nový rok.

Obvykle jde ale o déle trvající zemětřesné roje, kdy se země chvěje i po dobu několika týdnů a otřesy se vyskytují prakticky každý den, a to i v počtu desítek.

Přestože jde o seismologicky asi nejaktivnější oblast v Česku, zemětřesení, která zde vznikají, nemají velkou sílu. Energie se při nich uvolňuje v mnoha malých otřesech, které se jen výjimečně blíží ke čtyřem stupňům. Takové otřesy buď nemají žádný ničivý účinek, nebo jen velmi malý, podlehnou jim například už narušené komíny nebo popraská na domech omítka.

Pojem Zemětřesení je noční můrou pro celé lidstvo, žádné místo na světě není ochráněno proti pohybům zemské kůry, zemská kůra se skládá ze zemských desek. Čas od času dochází k uvolňování napětí mezi deskami a ke vzniku zemětřesení, většinou kolem zlomů. Nejčastěji dochází k zemětřesení v následujících oblastech: západní pobřeží Ameriky, východní Asie, na ostrovech mezi Asií a Austrálií, Kavkaz, Turecko, írán a celé Středomoří.

Zemětřesení zkoumá vědní obor geofyzika a konkrétně seismologie, tyto vědy napomáhají k rozboru a včasné předpovědi blížícího se zemětřesení. Pro monitorování seismické aktivity jsou po celém světě rozmístěny seismologické stanice, které poskytují aktuální informace o seismické aktivitě v dané oblasti. Pro porovnávání velikosti intenzity zemětřesení existují stupnice, nejznámější je Richterova stupnice.

V české republice se můžeme setkat většinou se dvěma druhy zemětřesení, zemětřesení způsobené aktivní tektonickou oblastí nebo důlní činností. Zemětřesení v České republice hlídá několik monitorovacích stanic. V posledních letech, konkrétně ke konci roku 2008 jsme se mohli potkat se zemětřesením v oblasti Chebska, otřesy zaznamenala monitorovací stanice Nový Kostel.

Související

Chorvatský voják před troskami domu v obci Petrinja, zhruba 50km od Záhřebu (29. prosince 2020).

Zemětřesení v Chorvatsku pocítilo i Česko. Otřásal se panelák

Bratislava a západ Slovenska hlásí otřesy půdy. Lidé tam pocítili dnešní zemětřesení z Chorvatska, uvedla agentura TASR s odvoláním na Kristiána Csicsaye z Ústavu věd o Zemi Slovenské akademie věd. Otřesy cítili kromě hlavního města i obyvatelé Trnavy, Šamorína či Nitry. Hasiči v Bratislavském kraji zatím nezaznamenali žádné škody ani zraněné.

Více souvisejících

Zemětřesení Česko Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy