Máte zatopený kotel? Víme, jak ho opět uvést do provozu

Praha - Během letošních povodní, které se prohnaly napříč Českou republikou, poškodila velká voda ve většině domácností kotle na vytápění domů. Ty jsou totiž instalované ve sklepích, a to byla první místa, která voda zatopila.

Škody na kotli zasaženém povodní mohou být opravdu závažné! Jedná se především o jeho hořák, výměník a elektronickou část, což je řídicí jednotka, ventilátor a plynová armatura. Ve většině případů se tato poškození neprojeví okamžitě, ale až po určité, na první pohled bezproblémové době. Zařízení může vykazovat různé zvukové ruchy, které dříve nebyly patrné, řídicí jednotka hlásí poruchu, nehřejí všechny radiátory, neteče teplá voda či jen v omezeném množství. V tom nejhorším případě je zařízení „úplně mrtvé".

Nejrizikovější je především elektronika, tedy řídicí jednotka zařízení a na ní napojené komponenty jako např. oběhové čerpadlo, ventilátor, plynová armatura, ionizační a zateplovací elektrody, u tepelných čerpadel to může být také kompresor atd. A jak si počínat při jejich nápravách?

„Pokud bylo vaše zařízení zasaženo povodní, pak před jeho opětovným uvedením do provozu rozhodně kontaktujte vašeho servisního partnera, který je odborně proškolen výrobcem a je schopen zařízení vyčistit, popřípadě analyzovat chybu na zařízení, vyměnit poškozené komponenty a uvést ho opět do provozu," radí Marek Procházka ze servisního oddělení firmy Viessmann.

Na co nezapomenout?

1. Kontaktovat odborně proškolenou servisní firmu, aby provedla kontrolu vašeho zařízení.

2. Na kotle zasažené povodní se vztahuje tzv. státní povodňová dotace, která je u kondenzačních kotlů ve výši až 24 000 Kč.

3. Některé firmy připravily speciální nabídku, která prakticky pokryje nákup nového kotle, takže zvažte, resp. odborník by měl zvážit, zda investovat do opravy nebo si zakoupit kotel nový.

4. Pokud si opravdu nevíte rady, můžete zavolat na zelenou linku 800 220 900 (linka je v rámci ČR zcela zadarmo i z mobilu), na ní odborník poradí, jakým způsobem se vypořádat se zaplaveným či jinak poškozeným topným zařízením. Nasměruje vás podle místa vašeho bydliště i na servisní techniky, kteří se konkrétně na vaše topení podívají.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013 domácnosti

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin nařídil ruské armádě manévry s nácvikem použití taktických jaderných zbraní

Na pokyn prezidenta Vladimira Putina se ruské ministerstvo obrany připravuje na vojenské cvičení, které zahrne simulaci použití taktických jaderných zbraní. Cvičení, které má prověřit připravenost nestrategických jaderných sil k plnění bojových úkolů, bude realizováno v blízké budoucnosti. Informuje o tom Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy