Policejní komanda řádila na jižní Moravě. Co se stalo?

Praha - Policisté zasahovali dnes od rána na několika místech Moravy kvůli krácení daní. Akce s názvem Cela souvisí s odhalením zhruba milionu litrů nezdaněného lihu, které policisté zajistili vloni. Policisté z Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu podle jeho mluvčího Pavla Hantáka operují společně s protikorupční policií. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle neoficiálních informací zasahovali policisté například v domě zlínského podnikatele Radka Březiny. Jeho obhájce Jiří Novák dnes ČTK potvrdil, že byli i v jeho advokátní kanceláři.

"Rozsáhlá akce s krycím názvem Cela navazuje na prověřování zvlášť závažného zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, souvisejícího s odhalením a zajištěním statisíců litrů nezdaněného lihu, o kterém byla veřejnost již v minulosti informována," uvedl Hanták.

Podle žalobce Petra Šeredy z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zasahují policisté převážně na Moravě. "Víc v tuto chvíli říkat nebudeme, je to příliš čerstvé," řekl ČTK Šereda. Potvrdil jen, že zátah se týká loňské aféry skrytého lihu. Bližší podrobnosti k případu chtějí policisté a žalobci zveřejnit v pátek.

Podle České televize zásah prý souvisí také se snahou Březiny korumpovat z vazby svědky i orgány činné v trestním řízení. Březinův obhájce Jiří Novák dnes ČTK potvrdil, že policie byla i v jeho advokátní kanceláři v Přerově. Tvrdí však, že jejich návštěva nesouvisela s údajně nezdaněným lihem.

"Na počátku jevili zájem o obsah klientského spisu. Po důrazném vysvětlení, že takový požadavek je nezákonný, od něj upustili. Poté žádali o kopii soudního spisu, kterou máme uloženu na několika CD. Vzhledem k tomu, že nejde o klientský, ale o soudní materiál, který si mohli opatřit i v soudní kanceláři, byla jim kopie vyrobena, neboť v tom nic nezákonného nespatřujeme. Tím návštěva skončila," řekl ČTK Novák. Doplnil, že na obhajobě jeho klienta se nic nemění a ani k tomu není důvod. Ostatní obhájci obžalovaných v kauze s nezdaněným lihem se k dnešní akci policie nechtěli vyjadřovat.

Obrovské množství nezdaněného lihu odkrývali policisté loňského a předloňského roku na řadě míst republiky v souvislosti s metylalkoholovou aférou. Dnešní zásah by mohl souviset se zajištěním zhruba milion litrů nezdaněného alkoholu, který policisté objevili loni v květnu v nádržích zabetonovaných pod zemí v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova na Teplicku. Daňový únik spočítali zhruba na 300 milionů korun. Lihové zásoby kriminalisté našli například v areálu bývalé ostravské Likérky Daněk, všechny objekty ale byly využívány firmou Morávia-Chem. Společnost Morávia-Chem z Hrobic ale tehdy odmítla, že by jí líh patřil. Prý o podzemních skladech nevěděla.

Spotřební daně v ČR

Kromě poměrně nových spotřebních daní z elektřiny, ze zemního plynu a z pevných paliv (někdy je pro ně též užíván diskutabilní název „ekologické daně"), se v ČR tradičně zdaňuje alkohol, tabákové produkty a minerální oleje (tam spadá benzín i nafta). Zdanění posledně jmenovaných je tak vysoké, že ceny pohonných hmot jsou v tuzemsku vyšší než v sousedním Rakousku.

Daň z litru benzínu je 12,84 Kč a z litru nafty 10,95 Kč. Uvalená spotřební daň navíc vstupuje jako základ daně pro výpočet DPH a celkový daňový výnos pro stát při ceně 30 Kč/litr je nakonec 17,84 Kč u benzínu a 15,95 Kč u nafty. Daně z pohonných hmot tak ve výsledku tvoří více jak polovinu ceny u čerpací stanice. A to ještě patří mezi spotřebními daněmi k nižším číslům.

Podobnou konstrukci výpočtu má i tvrdý alkohol. Každý litr lihu je zdaněn 285 korunami. Například láhev 40 % vodky státu přinese 57 Kč prostřednictvím spotřební daně. Pokud se láhev prodává za 300 Kč, získá stát celkem 107 Kč (57 Kč spotřební daň, 50 Kč DPH) a tedy přes 35 % z konečné ceny pro spotřebitele. Z laciné lahve za 90 Kč je státu odvedeno 72 Kč (57 Kč spotřební daň, 15 Kč DPH) což je 80 %. Vidíme, že čím levnější je alkoholický nápoj, tím větší podíl připadne z jeho prodejní ceny státu, informuje server finance.cz.

Z půl litrové láhve Tuzemáku za 120 korun se na spotřební dani a DPH platí 77 korun. Daň tedy tvoří 64,2 procenta ceny zboží. Právě vysoké daně jsou podle ekonomů lákadlem, které vábí podvodníky. Vedle alkoholu se to týká i cigaret nebo pohonných hmot.

Zvýšení daní v roce 2010 podle ekonoma Aleše Roda z Liberálního institutu podpořilo černý trh, který nahradil propad spotřeby řádně daněného lihu, píše iHned.cz. Aleš Rod s odkazem na informace producentů odhaduje velikost černého trhu mezi 15 - 25 procenty, v některých regionech i více. Kalouskův náměstek Ladislav Minčič je optimističtější, černý trh podle něj tvoří kolem desetiny celkové spotřeby.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Alkohol podvody s DPH

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

včera

včera

včera

včera

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

včera

včera

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

včera

včera

včera

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

včera

včera

Rusko zaútočilo na město Cherson. Ukrajina poslala rakety na Belgorod

Město Cherson na jihu Ukrajiny se ve čtvrtek ráno stalo terčem ruské palby. O incidentu informoval gubernátor Chersonské oblasti Roman Mročko. Ve zprávě na síti Telegram uvedl, že exploze byly slyšet v částech města poblíž řeky Dněpr.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy