Likvidátoři v akci: Škody po zemětřesení na Chebsku hlásí desítky lidí

Praha - Desítka klientů pojišťovny Kooperativa už nahlásila pojistné události související se sobotním zemětřesením na Chebsku. Odhad celkových škod zatím dosahuje půl milionu korun. Následky zemětřesení prohlédnou likvidátoři pojišťovny v pondělí, poté škodu upřesní. Nejčastěji jde o prasklé zdi v rodinných domech, rozbitá okna či poničené komíny, řekl dnes ČTK mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Chebsko v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož síla podle údajů Evropského a středomořského seismologického centra dosáhla až 4,5 stupně. Podle seismologů to byl jeden ze dvou nejsilnějších otřesů v této oblasti za posledních sto let. Hasiči zaznamenali prasklé zdi a spadlý komín.

Největší pozornost seismologů byla doposud věnována západočeským zemětřesným rojům. Přestože síla největších otřesů v této oblasti nepřesahuje otřesy na hronovsko-poříčské poruše, roje se zde opakují poměrně často, a proto přitahují pozornost odborné i laické veřejnosti. Během posledních desetiletí zde aktivita kulminovala několikrát. Připomeňme zemětřesné roje z let 1985/86, 2000 a 2008 (nejsilnější měly magnituda 4,6, 3,2 a 3,8), které pocítili obyvatelé v širokém okolí a způsobily drobné škody na budovách.

Atraktivnost zdejší oblasti podtrhují také důsledky kvartérního vulkanismu (zhruba před 300 000 lety), výskyt minerálních pramenů a hojné výrony oxidu uhličitého. Izotopové analýzy helia a uhlíku ukazují, že vystupující plyn uniká z magmatu na rozhraní kůry a pláště (Mohorovičičovy diskontinuity), které je zde vyklenuto a v centrální oblasti pod Chebskou pánví jeho hloubka dosahuje jen 25 km (zatímco v okolí se nachází v hloubkách kolem 35 km).

Oxid uhličitý, jenž je v těchto hloubkách v superkritickém stavu, tak při své cestě na povrch musí projít přes hloubkový interval zemětřesných ohnisek. Jeho vysoký tlak může lokálně snížit tření a změnit napěťové podmínky na zlomu, takže dojde ke skluzu na části zlomové plochy, která se stane ohniskem zemětřesení, informuje casopis.vesmir.cz.

Související

Chorvatský voják před troskami domu v obci Petrinja, zhruba 50km od Záhřebu (29. prosince 2020).

Zemětřesení v Chorvatsku pocítilo i Česko. Otřásal se panelák

Bratislava a západ Slovenska hlásí otřesy půdy. Lidé tam pocítili dnešní zemětřesení z Chorvatska, uvedla agentura TASR s odvoláním na Kristiána Csicsaye z Ústavu věd o Zemi Slovenské akademie věd. Otřesy cítili kromě hlavního města i obyvatelé Trnavy, Šamorína či Nitry. Hasiči v Bratislavském kraji zatím nezaznamenali žádné škody ani zraněné.

Více souvisejících

Zemětřesení Česko pojišťovny

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy