Asociace: Polovina poskytovatelů sociálních služeb už nemá roušky

Téměř polovina poskytovatelů sociálních služeb v Česku, kteří zajišťují péči o seniory, postižené a další potřebné, už nemá pro své pracovníky roušky. Personálu v další desetině zařízení pak roušky vydrží nejdéle na tři dny. Ukázal to průzkum Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS), do kterého se zapojilo přes 700 zařízení z celé republiky. ČTK má výsledky k dispozici. Podle nich řadě domovů, center a pečovatelských služeb už došly také zdravotnické rukavice a dezinfekce.

"Pokud by poskytovatelé dostali ochranné pomůcky příští týden, nebyl by to tak velký problém. Pokud by ale zásobování mělo trvat čtyři až osm týdnů, byl by to obrovský problém," řekl ČTK prezident asociace Jiří Horecký.

Pokud lidé nosí roušku, chrání tím ostatní ve svém okolí, aby je případně nenakazili. Aby se neinfikovali sami, musí používat masky či respirátory. Respirátory mohou výrobci dodávat teď jen státu, ministerstvo zdravotnictví jimi chce zásobovat nejdřív nemocnice, záchranáře, praktiky a zubaře. Teprve poté je začne posílat i sociálním službám. Na trhu se respirátory, ale ani roušky či dezinfekce nyní sehnat nedají.

V domovech pro seniory žije asi 65.000 lidí. Dalších asi 100.000 osob využívá terénní sociální služby. Asociace poskytovatelů a odboráři už minulý týden poukazovali na to, že nákaza novým koronavirem nejvíc ohrožuje právě seniory a případná nemoc COVID-19 u nich má nejzávažnější průběh.

Teď 48 procent poskytovatelů odpovědělo, že roušky už vůbec nemají. Desetina je má maximálně na tři dny. Dalším 18 procentům zařízení vydrží jejich zásoba roušek ještě nejvýš týden. Týden až dva týdny si pak vystačí každý osmý poskytovatel. Od dvou do tří týdnů roušky má pět procent zařízení a zásobu nejvýš na měsíc sedm procent.

Dezinfekce úplně chybí šesti procentům poskytovatelů a nejvýš na tři dny vydrží dalším osmi procentům zařízení. Zásobu na tři dny až týden má pětina sociálních služeb, další pětina pak na týden až dva týdny. Zbývajících 45 procent poskytovatelů by mělo mít desinfekci ještě na dobu od dvou do čtyř týdnů.

Každé dvacáté zařízení už vůbec nemá zdravotnické rukavice, nebo mu vydrží nejvýš na tři dny. Horecký podotkl, že bez rukavic se přitom personál neobejde a používá je každý den. Maximálně tři dny až týden situaci zvládne 12 procent domovů a služeb a od týdne do dvou týdnů pak dalších 18 procent. Téměř dvě třetiny poskytovatelů mají ale zásobu ještě maximálně na dva týdny až měsíc.

"Od ministerstva zdravotnictví očekáváme zajištění nutných ochranných prostředků pro pečující personál," uvedla před dvěma dny na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Podporuji okamžitý zákaz návštěv ve všech zařízeních, která mají v péči klienty z nejstarší generace. Koronavirus může být fatální hlavně pro nejstarší z nás. Od MZ očekáváme zajištění nutných ochranných prostředků pro pečující personál. Bezpečnost musí být na prvním místě!

— Jana Maláčová (@JMalacova) March 8, 2020

Ministerstvo práce na svém webu napsalo, že požadavky na ochranné pomůcky a dezinfekci ve svém resortu zmapovalo. Zaměřilo se na své úřady a pět svých organizací sociálních služeb. Požadavky na jejich zásobení předalo ministerstvu zdravotnictví.

"Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová apeluje na zajištění těchto potřeb i pro pobytové, ambulantní a terénní sociální služby jiných zřizovatelů," píše ministerstvo na webu. Sociální služby zřizují většinou kraje, obce či neziskové organizace.

Související

Ministerstvo práce

Příspěvek na péči dozná v roce 2024 změn. Ministerstvo představilo návrh

Do léta mají být příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Částka má poté výrazně vzrůst ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku zřejmě dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím návrh, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Příspěvek na péči se v roce 2024 zvýší. Stát dá na navýšení miliardy korun

Jen do léta budou příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Ta totiž od léta výrazně poroste ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím poslanecký pozměňovací návrh zákona o sociálních službách, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Více souvisejících

sociální péče Jana Maláčová (ČSSD) Ministerstvo práce a soc. věcí život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy