Češi ve videopozdravu přejí dalajlamovi k 85. narozeninám

Bývalá první dáma Dagmar Havlová, duchovní a filozof Tomáš Halík, pražský primátor Zdeněk Hřib, ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, několik senátorů, herců a další osobnosti natočili videopozdrav, v němž gratulují dalajlamovi k jeho dnešním 85. narozeninám. Vyjadřují v něm také respekt k hodnotám a myšlenkám, které duchovní vůdce Tibetu dlouhá léta prosazuje.

Spot budou jeho iniciátoři z iniciativy Češi Tibet podporují a senátní Skupiny přátel Tibetu šířit i přes sociální sítě po celém světě, zejména mezi tibetskými komunitami. ČTK o tom dnes informovala Kateřina Bursíková Jacques ze Skupiny přátel Tibetu v českém Senátu.

Tändzin Gjamccho, známý jako 14. dalajlama, je nositelem Nobelovy ceny za mír. Požaduje, aby byla Tibetu zaručena širší autonomie a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody. Přes 60 let žije v indickém exilu. Pro čínskou vládu je dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších separatistů. Díky svým myšlenkám o svobodě, míru, náboženství či lidských právech, ale i smyslu pro humor má dalajlama příznivce po celém světě. Respektují ho a přijímají i někteří nejvyšší představitelé států, jiní se ale kvůli hrozbě zhoršených vztahů s Pekingem s dalajlamou odmítají sejít. Mezi dalajlamovy blízké přátele patřil také bývalý český a československý prezident Václav Havel.

Dalajlamovi poslali narozeninovou gratulaci také místopředsedové Senátu Jiří Růžička (TOP 09) a Jan Horník (STAN), předseda senátní Skupiny přátel Tibetu Přemysl Rabas (za hnutí Senátor 21) a další členové horní parlamentní komory. "Jeho Svatost dalajlama moc dobře ví, že myšlenka svobodného Tibetu má v České republice velké zastání, a to nejen u politiků, ale i u široké veřejnosti. Ostatně se o tom přesvědčil osobně při svých několikerých návštěvách Prahy. Narozeninovým přáním mu dáváme najevo, že i přes rozporuplné výroky některých českých představitelů má podpora svobodného Tibetu a lidských práv v naší zemi stále své místo," uvedl Růžička.

V obou komorách českého parlamentu se ke skupinám přátel Tibetu hlásí 57 zákonodárců, což je po Japonsku druhá nejpočetnější protibetská parlamentní iniciativa na světě, uvedla Bursíková Jacques.

Peking trvá na tom, že Tibet je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama češi

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých

80 let ode Dne D: Na hrdinství spojenců nesmíme zapomenout, 6. června 1944 se otevřela cesta k Paříži

Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět blouzní. Rusko podle něj válku na Ukrajině neazačalo

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu prohlásil, že Rusko a USA jsou v "neustálém kontaktu" ohledně možné výměny vězňů, která by mohla zahrnovat i propuštění amerického novináře Evana Gerškoviče, jenž byl minulý rok zatčen kvůli obvinění ze špionáže. Uvedla to agentura AFP.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči odklízí následky tragické srážky vlaků v Pardubicích. (6.6.2024) Prohlédněte si galerii

Video zachytilo vlakové neštěstí v Pardubicích. Rychlík zřejmě projel zákaz

Středeční tragickou srážku vlaků zachytila kamera, a to včetně ohlušující rány způsobené nárazem. Vlakovou nehodu nepřežili čtyři lidé, další desítky osob utrpěly zranění. Podle dosavadních zjištění Drážní inspekce rychlík projel zákaz. Policie se případem zabývá pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. 

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinská armáda v noci zaútočila drony na Rusko

Ukrajinské ozbrojené síly v noci na čtvrtek drony zaútočily na ropnou rafinerii v Novošachtinsku v Rostovské oblasti na jihu Ruska i na sklad ropných látek v městské části Staryj Oskol v Belgorodské oblasti.

před 6 hodinami

Volby, ilustrační foto

Eurovolby poskytují dezinformátorům i hackerům možnost manipulace. EU má nástroje na zamezení cizímu vměšování

Volby do Evropského parlamentu jsou kvůli svému rozsahu velmi lákavé pro různé zájmové skupiny. Jejich prostřednictvím se mohou pokusit ovlivnit směřování politiky Evropské unie. Stačí k tomu ovlivnění voleb v jediné zemi, která může změnit celý rozhodovací proces v evropských institucích. Z Evropské komise ale zaznívá, že Unie má nástroje pro to, aby vměšování zabránila. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst

Více než jedno ze čtyř dětí mladších pěti let na světě žije ve "velké" potravinové chudobě, což znamená, že více než 180 milionům dětí hrozí nepříznivý vliv na jejich růst a vývoj. Oznámil to ve středu Dětský fond Spojených národů (UNICEF), informuje agentura AFP.

před 8 hodinami

Lotyšsko zabavuje auta opilým řidičům. Opancéřuje je a pošle na Ukrajinu

Lotyšsko posílá Ukrajině vozidla zabavená opilým řidičům. Tímto způsobem baltská země bojuje proti řízení pod vlivem alkoholu a současně pomáhá Ukrajině, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy