Česko-polská hranice otevřena s omezením. Starostku zaskočil "semafor" ministerstva

Starostka příhraničního Českého Těšína na Karvinsku Gabriela Hřebačková (Nestraníci) doufá, že přechod přes hranice do sousedního Polska bude brzy možný bez jakýchkoliv omezení.

Přestože se hranice mezi oběma zeměmi po uvolnění koronavirových opatření znovu otevírají, výjimkou je Slezské vojvodství sousedící s Moravskoslezským krajem. Při cestě z této lokality budou pro Čechy i po 15. červnu nadále povinné negativní testy na nemoc covid-19 nebo karanténa. Podle Hřebačkové opatření, které vyšlo najevo v pátek večer, všechny překvapilo.

Moravskoslezská policejní mluvčí Pavla Jiroušková dnes ČTK řekla, že provoz na česko-polských hranicích v regionu je plynulý. Lidé se ale často dotazují právě na podmínky překročení hranice, s dotazy se na policisty obrací cizinci i Češi. V regionu sousedícím se Slezským vojvodstvím stále pokračují kontroly. Podle mluvčí policisté zaznamenali i případy, kdy lidé zamířili k hranici a po zjištění, že by na zpáteční cestě museli mít negativní test nebo být ve dvoutýdenní karanténě, si přechod hranice rozmysleli.

Právě v příhraničí se totiž životy mnoha rodin odehrávají na obou stranách hranice, kterou lidé překračují kvůli práci i rodinným vazbám. Mezi Českým Těšínem a sousedním polským Těšínem dlouhodobě fungují úzké vazby, města rozdělená řekou Olši totiž v minulosti byla spojená v jedno. Po uzavření hranic si lidé podél řeky prostřednictvím transparentů vyměňovali vzkazy, padla dokonce i žádost o ruku. V dubnu proti uzavřené hranici lidé opakovaně protestovali. Ještě do pátečního večera doufali, že se jejich život s otevřením hranic vrátí do normálu.

"Velkým překvapením bylo, když jsme se v pátek v pozdních hodinách dozvěděli na webových stránkách ministerstva zdravotnictví, že je Slezské vojvodství označeno červenou barvou," uvedla starostka Hřebačková. V praxi to znamená, že jde o rizikové území.

Evropa se zazelenala. Aktualizovali jsme tzv. semafor, který určuje pravidla pro návrat do ČR. Ve většině zemí je nízké riziko nákazy. Češi se od 15.6. budou muset prokázat negativním testem jen při příjezdu z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství. https://t.co/7kpP4MqSMs pic.twitter.com/7hUHbi3bNF

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 12, 2020

Ještě na začátku června přitom řadilo ministerstvo celé Polsko do zemí s nízkým rizikem nákazy. Slezské vojvodství z této kategorie ale úřad nakonec vyňal kvůli skokovému nárůstu počtu nakažených. "Musím otevřeně říct, že pocity jsou takové smíšené. Na straně jedné rozumím tomu, že za tímto rozhodnutím nestojí jeden člověk, že se všechno dělá ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, vnitra, zahraničních věcí a zasahují do toho hygienické stanice a epidemiologové. Víme, že v minulých dnech situace jak ve Slezském vojvodství, tak v našem regionu nebyla úplně růžová," řekla starostka. Přesto se domnívá, že nebylo šťastné, že toto rozhodnutí přišlo fakticky těsně před tím než se otevřela polská hranice.

"Hrozně se to mění a je pro lidi velmi obtížné se v tomto zorientovat. Opravdu to naše příhraničí je specifické, řada rodin je od sebe nyní oddělených, ti o to více a netrpělivě očekávali, že se konečně budou moci setkat se svými rodinnými příslušníky," uvedla Hřebačková.

Dodala, že zrovna dnes na mostě oddělujícím obě země potkala ženu, jejíž rodina by na druhé straně hranice ráda navštívila těžce nemocného blízkého. "Ptala se mě, jak to teď bude. Říkala jsem ji, že se bohužel od pondělí nic nemění. Měla slzy v očích," doplnila starostka, která právě s ohledem na místní obyvatele doufá, že se přísná opatření brzy uvolní.

Související

Více souvisejících

hranice Český Těšín Polsko život Moravskoslezský kraj ministerstvo zdravotnictví cestování

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy