Epidemii považuje za největší hrozbu pro Česko 65 procent lidí

Největší reálnou hrozbou pro Česko je v současné době podle 65 procent veřejnosti epidemie. V listopadu 2019, tedy čtyři měsíce předtím, než se v zemi objevily první případy nemoci covid-19, si totéž myslelo o 34 procentních bodů méně lidí.

Pro 48 procent občanů pak největší reálnou hrozbu představuje světová ekonomická krize, před dvěma lety to uvedlo 39 procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle jehož zjištění další tři negativní události jako surovinou krizi, války a přírodní katastrofy vnímá jako velkou hrozbu výrazně méně Čechů, zhruba čtvrtina.

Z hlediska bezpečnostních hrozeb se na špici drží teroristické skupiny či jednotlivci. Nicméně počet lidí, kteří je označují za velkou hrozbu pro bezpečnost ČR, se od roku 2019 snížil o pět bodů na 53 procent. Více než polovina dotázaných si totéž myslí o mezinárodním organizovaném zločinu, i jejich počet ale klesl, a to o šest bodů.

Další v pořadí podle závažnosti ohrožení jsou vnímáni uprchlíci, které označilo za velkou bezpečnostní hrozbu 47 procent lidí. Přibližně dvě pětiny dotázaných se přiklonily k velké hrozbě ze strany radikálních náboženských hnutí a cizích zpravodajských služeb. Podle čtvrtiny občanů jsou velkou hrozbou krajně pravicové nebo levicové skupiny. Téměř pětina vnímá jako hrozbu cizince žijící v ČR. V porovnání s rokem 2019 ve všech uvedených případech takto smýšlejících lidí ubylo, s výjimkou cizích zpravodajských služeb, u kterých se počet občanů, kteří je považují za velké bezpečnostní riziko pro Česko, zvýšil za dva roky o deset procentních bodů.

CVVM se dotazovalo občanů i na to, které země podle nich představují hrozbu pro Českou republiku. Nejvíce z nich, 38 procent, uvedlo Rusko, přičemž od předchozího zjišťování v listopadu 2018 se jejich počet zvýšil o 20 bodů. Počet těch, kteří považují za bezpečnostní hrozbu Rusko a cizí zpravodajské služby, vzrostl pravděpodobně v kontextu s letošním odhalením útoku ruské vojenské rozvědky GRU na území Česka, uvedli autoři průzkumu. Podle závěrů českých tajných služeb byli agenti GRU zapojeni do výbuchů muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014, při nichž dva lidé zemřeli.

Na druhém místě za Ruskem coby bezpečnostním rizikem se umístila Čína, kterou považuje za stejné riziko 17 procent lidí, a USA s deseti procenty. Ostatní země uváděli dotázaní méně často a celkové hodnoty nepřekročili jednotky procent.

CVVM provedlo průzkum v době od počátku května do poloviny června a účastnila se ho tisícovka lidí starších 15 let.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) CVVM průzkumy Lidé

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy