Epidemiolog Maďar varuje: Na protestech je rizikové skandování bez rozestupů

Na protestech je nejrizikovější skandování bez roušek a rozestupů, kdy se šíří více kapének. Epidemiolog Rastislav Maďar to řekl na dotaz ČTK k nedělním protestům odpůrců vládních opatření v Praze. Na Staroměstském náměstí se sešlo podle odhadů asi 2000 lidí, došlo i ke střetům s policisty. Dva lidé byli obvinění z výtržnictví a útoku na veřejnou osobu.

"U akcí podobného typu jako byla na Staroměstském náměstí je nejrizikovější část, kdy se stojí na jednom místě v těsné blízkosti bez dodržení doporučených rozestupů a bez roušek, a kde se pokřikuje nebo skanduje, čím se vylučuje z horních dýchacích cest více kapének a na delší vzdálenost," uvedl Maďar.

Méně rizikové podle něj je, pokud je dav v pohybu například při pochodu. "Fyzická námaha spojená s aktivním protestem a hluboké dýchání spojené s křičením však opět představují rizikovou situaci," dodal. Pokud by lidé měli roušky a byli od sebe alespoň jeden metr, byla by podle epidemiologa pravděpodobnost nákazy nízká.

Problematické bylo podle Maďara, který byl na jaře šéfem epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví, ale po sporech odešel, také promíchání účastníků z různých regionů, kteří pak po návratu mohli nákazu dovést i do svého města či vesnice, kde mohla být situace dosud lepší.

"Riziko představuje za stávající epidemiologické situace i veřejná doprava, kterou se tam přesouvali davy lidí, zejména meziměstská, kde je expozice delší a stacionárnější," dodal s tím, že jen z Ostravska tam vyrazilo kolem 300 lidí. Účast předem avizovali radikální fanoušci některých fotbalových a hokejových klubů.

Kolik lidí se na setkání mohlo nakazit, se dá těžko odhadovat. "Hlášené počty nakažených zjevně neodpovídají reálné situaci, která je o něco horší než se vykazuje, a je proto pravděpodobné, že je o něco vyšší i skutečné reprodukční číslo," dodal.

Akce na Staroměstském náměstí se mohlo v nouzovém stavu zúčastnit 500 lidí pří zachování rozestupů mezi skupinami dvaceti osob.

Běžně je zakázáno potkávat se ve více než šesti lidech, právo na shromažďování a demonstrace má ale výjimku. Zakázat demonstraci předem úřady nemohou, platí jen povinnost svolavatele ji předem oznámit. Pražský magistrát akci v neděli rozpustil poté, co se ukázalo, že je přítomno více než 500 lidé a rozestupy se nedodržují a roušky nenosí.

Související

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Změní se přístup světa ke covidu-19? Experty čeká na jaře důležité rozhodnutí

Na jaře se podle epidemiologa Rastislava Maďara otevře mezinárodní odborná debata, zda budou ještě u covidu-19 nutné izolace a jak dlouhé. Novinářům dnes řekl, že rozhodnutí bude muset být jednotné pro všechny země. Počet nových případů covidu podle něj v současné době začíná opět růst, ukazuje to reprodukční číslo. Nová opatření ale namístě zřejmě nebudou, nanejvýš ochrana dýchacích cest personálu v nemocnicích a pobytových zařízeních sociální péče.
Rastislav Maďar

Česku hrozí nejhorší chřipková sezóna za poslední roky. Souběh s covidem může ohrozit i nerizikové, varuje Maďar

Chřipková sezona může být podle epidemiologa Rastislava Maďara nejhorší za několik let, což se dá usuzovat podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. V ČR měla na začátku letošního roku chřipková epidemie dvě vlny, jednu na přelomu prosince a ledna a druhou na přelomu března a dubna. V tiskové zprávě o tom informovala společnost Avenier.

Více souvisejících

Rastislav Maďar demonstrace proti opatřením (18.10.2020) zdraví Demonstrace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy