Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který v Brně-střed vedl investiční odbor, Petr Liškutin (dříve ANO) obžalovaný v takzvané kauze Stoka. Projednávání sledovaného případu údajné korupce na radnici Brno-střed pokračuje třetím jednacím dnem. Liškutin popřel, že by byl členem nějaké organizované zločinecké skupiny, přiznal přijetí jednoho úplatku.

Hlavní líčení bude pokračovat 6. října, vyslechnut by měl být obžalovaný Saman El-Talabani.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici městské části Brno-střed. Švachula vinu popřel. Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek v městské části Brno-střed.

Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová dnes vyzvala média, aby nezveřejňovala podrobnosti z výpovědi svědků, aby nebyli ovlivněni další svědci. Upozornila, že média by jinak mohla být z jednání vyloučena.

Liškutin podle obžaloby jako investičního vedoucí odboru přebíral úplatky od firem, které vyhrály tendry v Brně-střed. V řetězci v pozdější fázi údajně nahradil spoluobžalovaného podnikatele Pavla Ovčarčina. Ovčarčin vinu doznal a usiluje o status spolupracujícího obviněného.

"Nikdy jsem nebyl, ani jsem se necítil členem nějaké organizované zločinecké skupiny," uvedl Liškutin. Popřel, že by nějaké úplatky přebíral. Přiznal přijetí jednoho úplatku, šlo o 70.000 korun, uvedl ale, že to byla chyba a obálku s penězi později vrátil.

Ještě dopoledne vypovídal obžalovaný podnikatel Petr Kalášek, také on podle obžaloby vybíral od podnikatelů úplatky. Kalášek uvedl, že nesouhlasí s obžalobou. Popřel, že by byl členem nějaké organizované zločinecké skupiny, která by páchala trestnou činnost. Označil za lež, že by přebíral nějaké peníze.

Vypovídal i obžalovaný podnikatel Michal Unzeitig, doznal, že dal úplatek Liškutinovi, který mu prý řekl, že je tady možnost spolupráce s městkou částí. Za jednu vyhranou zakázku mu podle něj předal 70.000 korun, ty mu Liškutin letos na jaře vrátil.

Vinu zcela popřel obžalovaný podnikatel, politik ODS, Jiří Hos. Hos je dlouholetým zastupitelem v městské části Brno-sever. Uvedl, že nepřijímal či nepředával žádné úplatky a nevyvíjel jakoukoliv trestnou činnost.

Hlavní líčení ve věci začalo v pondělí. Švachula popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho.

Korupce se podle policie a obžaloby odehrávala právě při zadávání veřejných zakázek, kdy je získávaly vybrané spřátelené firmy. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky.

Související

Soud, ilustrační foto

Kauza Stoka: Materiály pro zakázky jsme měli s předstihem, vypověděl svědek

U Krajského soudu v Brně dnes pokračovalo hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka. Svědek z obžalované firmy Kros-stav popsal, že jeho společnost měla potřebné podklady pro zakázky ještě před jejich zveřejněním. Řekl také, že nabídková cena už obsahovala deset až 15 procent, jež se odevzdávaly za vyhrané zakázky. Pokračovat se bude výslechy dalších svědků příští týden.
soudy

"Systém se několikrát měnil." Svědkyně v kauze Stoka popsala zadávání zakázek

U Krajského soudu v Brně dnes pokračovalo projednávání případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauzy Stoka. Dopoledne vypovídala úřednice, která popsala systém zadávání veřejných zakázek. V kauze je obžalováno 11 lidí včetně bývalého politika ANO Jiřího Švachuly, obžalobě čelí i dvě firmy. Pokračovat se bude v polovině ledna.

Více souvisejících

kauza Brno-střed Petr Liškutin (ANO) soudy Jiří Švachula (ANO) Brno

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy