KOMENTÁŘ | Důkaz, že se hooligans neuchylují k násilí? Neděle potvrdila několik smutných pravd

KOMENTÁŘ - Česko zažilo v souvislosti s koronavirovou epidemií první výraznější nepokoje. Není překvapením, že do ulic vyrazila řada lidí věřící v dezinformace, a ty se ostatně točí i kolem neděle samotné. Policie měla údajně násilnosti sama vyprovokovat, náměstí zcela uzavřít, a samotná akce měla podle slov pořadatele ukázat, že sportovní fanoušci "nejsou jen primitivové, co se umí jen vzájemně mlátit a dělat bordel."

Jak poklidně začala, tak radikálně skončila. Nedělní demonstraci dopředu avizoval občanský spolek HON, který podobně jako před několika týdny chtěl upozornit na svůj nesouhlas s vládními opatřeními. 

V aktuální situaci by se dalo pochopit, že někteří lidé kvůli opatřením trpí. Přišli o svůj zdroj obživy, namísto toho se doma s dětmi učí, kdy se vrátí do práce neví, jejich podnikání krachuje. To jsou negativní důsledky, které s sebou epidemie koronaviru přináší, a na někoho dopadnou více, na jiné méně.

Nespokojenost je v tomto případě pochopitelná, není však jediným hnacím motorem, který žene lidi do ulic. Redakce serveru EuroZprávy.cz se na základě hesla "poznej svého nepřítele" dlouhodobě infiltrovaně pohybuje i na opačné straně spektra, tedy mezi lidmi, kteří šíří a podněcují dezinformace. Právě dezinformace jsou nepřítelem demokracie a fungující společnosti, neboť samy o sobě podněcují k nedůvěře a k podkopávání faktů. 

Přesně to se totiž ukázalo i v neděli. Mnoho účastníků podobných demonstrací totiž nepřichází kvůli vlastní nespokojenosti, ale kvůli svému přesvědčení, že situace není tak vážná, případně je smyšlená zcela. Názory, že covid je jen chřipka, neexistuje, PCR testy jsou škodlivé a očkování zabíjí, nejsou mezi těmito lidmi nijak vzácné.

Co však nedělní protest okořenilo je účast sportovních fanoušků, takzvaných hooligans. Ti už před nějakou dobou avizovali svůj plán využít nahlášené akce hnutí HON a připojit se k protestům za navrácení normálního života. Pomineme, že do normálu se svět bude vracet jen těžko, a nejsou to politici, kteří nám jej vzali, ale nemoc, virus. Byť svou měrou k tomu někteří představitelé státu přispěli také.

Demonstrace nebyla svolána s tímto cílem, organizátoři akce ale na sociálních sítích avizovali, že se s fanoušky nakonec dohodli a síly spojili. "Na všem jsme se s nimi dohodli, veškeré naše požadavky přislíbili respektovat. Berou to jako šanci dokázat, že nejsou jen primitivové, co se umí jen vzájemně mlátit a dělat bordel," napsal spolek na sociální síti.

Netřeba dodávat, jak celá akce dopadla. Jistě, nelze všechny házet do jednoho pytle, a proto je nutné dodat, že i mezi samotnými hooligans se pohybovala velká řada lidí, která už před demonstrací žádala radikálnější část spektra, aby zachovala chladnou hlavu a vše proběhlo v poklidu. 

Bohužel však jejich prosby vyslyšeny nebyly a situace se nakonec vyhrotila. K tomu, aby došlo k bitce mezi demonstrujícími a policisty, přitom stačí velmi málo. Pár účastníků, kteří odhodí slušnost stranou a uchýlí se k násilí.

Odpovědnost za něj ale leží na bedrech organizátorů, kteří už dříve sami přiznali, že pokud dojde ze strany demonstrantů k porušení podmínek, jde veškerá vina za svolavatelem a organizátorem akce. Nyní ale prohlašují, že demonstraci rozpustili ještě dříve, než měla původně skončit, a ohánějí se tvrzením, že nepokoje vyvolala sama policie, moc dobře ale věděli, kdo se na Staroměstské náměstí chystá, a museli tušit, že kapacita 500 lidí bude výrazně překročena. I přesto ale demonstraci nezrušili.

A propos, právě tvrzení, že akci vyprovokovala policie, je jen další v řadě dezinformací, které se kolem lidí odmítajících opatření točí. Údajného provokatéra má zachycovat video, na němž je vidět muž v civilu, který usedá za volant policejního auta a odjíždí, na jiných videích a fotografiích jsou pak k vidění další údajní policejní provokatéři. Nic z toho ale příliš vypovídající. Skutečné důkazy totiž chybí.

Další nepodloženou informací je tvrzení, že policie bránila účastníkům akce v odchodu. To ale zpochybnila celá řada účastníků, která na sociálních sítích uvedla, že z akce odešla. Nebylo sice možné využít všechny východy z náměstí a místo bylo později v kritické chvíli uzavřeno, jak ale lidé dokázali demonstraci opustit, když by to mělo být nemožné úplně? Na to si každý odpoví sám.

Co je naopak jisté, je fakt, že spolek na sebe strhl vlnu pozornosti, která mu na důvěryhodnosti nepřidá. Na sociálních sítích se totiž rojí komentáře kritizující organizátory. Jeden příklad za všechny od autora Z. B.: "HON pořádá demonstraci u které jsou podmínky jasné. Demonstrace porušuje podmínky, magistrát jí zakazuje načež ultras vytahují petardy a pyro a začíná cirkus jako o každých derby. HON nezvládl organizaci, nezvládl demonstranty a ještě se tady bije do prsou a řve že za to může vláda."

Pro většinu lidí demonstrace skončila nedělí, pro účastníky je ale i nadále živá. Část z nich totiž má za to, že akce oficiálně skončila rozpuštěním, a to co následovalo má na svědomí policie v převleku, zatímco těžkooděnci lidi na náměstí zcela izolovali od světa a nedali jim možnost odejít.

Ve finále se ale ukázalo, že přítomnost těchto policejních tvrďáků na místě byla oprávněná a nutná. Pod tlakem pocitu zásahu do soukromí nebo víry v dezinformace se situace vyhrotila, z původně plánované akce poklidné se stala krátká přehlídka občanských nepokojů, a navzdory apelu mnoha zainteresovaných lidí a účastníků, se vše zvrtlo.

Nejen, že to je v době, kdy má lidstvo čelit společnému "nepříteli" v podobě koronaviru, obyčejnou ukázkou sobeckosti lidí, kteří o sobě s oblibou tvrdí, že bojují za celý národ. Ale jde i o dobrý ukazatel vedoucí k tomu, aby byla příště podobná akce v rámci možností zakázána. Ze zákona to totiž v určitých případech možné je, a všichni museli dopředu vědět, jak neděle skončí. 

Sledujte autora komentáře na Facebooku a Twitteru.

Související

Více souvisejících

demonstrace proti opatřením (18.10.2020) komentář

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy