ROZHOVOR | Koronakrize? Dostaneme se do hlubší recese než v roce 2009, varuje pro EZ ekonom Křeček

Kvůli kotonakrizi se Česká republika pravděpodobně dostane do hlubší recese, varuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a.s. Jedním dechem ale dodává, že tato krize ale bude trvat kratší dobu než za z let 2008 a 2009.

Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu Karel Havlíček už zmínili, že by stát mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. O které podniky by mohlo jít? A je to podle vás opravdu nutné?

Odkupování společností je jednou z nejtěžších disciplín ve finančním světě. Bojím se, že to státní úředníci nezvládnou, nejsou na to trénovaní. Hrozí, že stát bude vstupovat do společností za nevýhodných podmínek. Navíc stát není moc dobrý hospodář, proto bych se k tomuto kroku uchyloval jen ve zcela výjimečných případech, kdy by hrozil zánik skutečně klíčových společností.

Mluví se o tom, že hospodářské recesi se kvůli koronaviru nevyhneme. Jak velká by podle vás mohla být? Bude situace horší než třeba v letech 2008 a 2009?

Pravděpodobně se dostaneme do hlubší recese, která však bude trvat kratší dobu. V případě, že uplatníme chytrá opatření, díky kterým přečkáme nejhorší měsíce, můžeme z celé záležitosti vyjít bez obřích šrámů. Obávám se však, že aktuálně navrhovaná opatření jsou příliš byrokratická a k mnohým lidem a firmám se vůbec nedostanou.

Jak se současná situace dle vašeho názoru podepíše na státním rozpočtu a jeho deficitu?

Deficit výrazně vzroste. V letošním roce bude pravděpodobně vyšší než 200 miliard korun. Státní rozpočet bude muset počítat s nižšími příjmy z daní a odvodů. Naopak výdaje prudce vzrostou. Politici by se určitě měli zamyslet nad strukturou státního rozpočtu. Myslím, že bychom nad rámec současných opatření měli lidem a firmám odpustit platbu některých daní a odvodů. Rovněž by se mělo snížit DPH na potraviny a další nezbytné položky spotřebního koše.

 Může se vše odrazit i na inflaci? Mnoho lidí má už teď obavy, že tato krize znehodnotí jejich úspory...

Lidé by neměli všechny své úspory držet jen v penězích. Tak jako se všechna vejce nemají nosit jen v jedné ošatce, tak by se i úspory měly rozdělit do různých aktiv. Lidé si za část svých úspor mohou koupit například zlato, akcie, dluhopisy, nemovitosti či další alternativy.

Ze začátku krize nelze očekávat, že by inflace narůstala. Lidé se budou bát nakupovat a sníží se poptávka. To povede ke snižování cen u mnohých produktů a služeb. V delším časovém období by však inflace mohla vzrůst. Bude záležet na provádění měnové politiky centrální banky a rozpočtové politiky vlády.

Kvůli opatřením jsou zavřené některé podniky, restaurace a další zařízení. Co tohle vše udělá s nezaměstnaností, která byla v ČR až dosud velmi nízká?

Nezaměstnanost vzroste, nicméně výrazně méně než ve Spojených státech a dalších zemích s výrazně slabším sociálním systémem. Jestli restriktivní opatření v ekonomice nebudou trvat příliš dlouho, pravděpodobně se opět otevře většina uzavřených podniků. To by následně mohlo vést ke snížení nezaměstnanosti na původní úroveň. Pozice zaměstnanců na pracovním trhu se však zhorší. Rovněž nelze očekávat, že mzdy porostou tak rychle, jako v minulých letech.

Vláda schválila návrh zákona, který umožní lidem a firmám přerušit splácení úvěrů a hypoték. Umožnila také odložení splatnosti nájmů firmám i nájemníkům, dočasně zmírnila pravidla insolvencí a exekucí. Jak hodnotíte tento krok?

Vláda by neměla vstupovat do smluv, které sama neuzavřela. Může tím způsobit víc problémů než užitku. Spíše by měla přímo pomáhat lidem a firmám, které se dostanou do problémů. Tím, že vláda přehodí problémy z jedněch na druhé, tak nedojde k jejich vyřešení.

Jaké kroky by měla podle vás vláda učinit, aby oživila ekonomiku?

Výrazně snížit přímé daně a odvody. Rovněž by mělo dojít ke snížení DPH na potraviny a další nezbytné produkty. Dále by se mohla zkrátit doba na vrácení DPH například na 10 dnů. Stát nemá důvod zadržovat peníze podnikatelů, kteří je nezbytně potřebují pro svou činnost, a to obzvláště v době, kdy se jim razantně snížily příjmy. Rovněž by se měly zrušit zbytečné regulace, které již dlouho dusí náš průmysl.

Jak dlouho může trvat, než se Česko vzpamatuje a vrátí se na úroveň před koronakrizí?

Na předkrizovou úroveň bychom se měli vrátit již v průběhu roku 2021. Na rozdíl od války či živelné pohromy nebylo při pandemii rozbito strojní vybavení. To by mělo přispět k rychlé obnově ekonomiky. Bohužel však v některých odvětvích ekonomiky bude obnova trvat déle. Situace bude nejhorší v odvětvích navázaných na cestovní ruch.

Související

Josef Středula

Vláda by měla využít zákona a regulovat ceny potravin, míní Středula

Vláda by podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly měla kvůli vysokým cenám potravin využít zákon o cenách. Řekl to v dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News. Uvedl, že zákon dává vládě nástroje, jak ceny usměrňovat. Podle něho je již 11 procent cen v Česku zákonem určováno a nezpůsobilo to žádné selhání na trhu. Podle Středuly se regulují například ceny léků nebo vody. 
Štěpán Křeček - hlavní ekonom BH Securities

Vláda by mohla zavést karenci, připustil Fialův poradce. Odbory jsou proti

Jedno z opatření, které se v Česku může kvůli snížení zadlužování zavést, je karenční doba. Až se vláda dohodne, rozhodnutí o případném neplacení náhrady výdělku v prvních dnech nemoci představí. V dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News to řekl premiérův poradce, ekonom Štěpán Křeček. Daně z příjmu by se podle něj zaměstnancům zvedat neměly. Proti obnovení karence se staví odbory. 

Více souvisejících

Štěpán Křeček rozhovor Ekonomika státní rozpočet nezaměstnanost / nezaměstnaní inflace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

Putin a další 6leté funkční období. Disponuje mimořádnou mocí v Rusku

Za pouhých pár měsíců před dosažením čtvrtstoletí ve funkci, ruský vůdce, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, Vladimir Putin v úterý složí přísahu na kopii ústavy a zahájí další šestileté funkční období prezidenta, které bude opět provázáno s mimořádnou mocí.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy