Lidé v pandemii nečtou víc knihy, ale sedí u počítačů

Pandemie koronaviru výrazně zvýšila mediální aktivity Čechů starších 15 let. Čtení knih u nich ale zásadně neovlivnila, více je čtou jen pravidelní čtenáři, vyplývá z průzkumu, který dnes představila Národní knihovna.

K aktivitám, které nejvíce narostly, patří sledování filmů a televize, čtení internetových textů a využívání sociálních sítí. Pandemie se nejvíce odrazila v mediálním chování generace mezi 15 a 24 lety, kde průzkum zaznamenal daleko vyšší nárůst u většiny mediálních aktivit než u jiných generací.

Výzkum Čtení v čase koronavirové pandemie připravila NK s Ústavem pro českou literaturu Akademie věd a společností Nielsen Admosphere. Mediální chování podle průzkumu narostlo nejvíce u lidí s nejnižším vzděláním a naopak nejméně u vzdělanějších. U nejstarší generace lidí nad 65 let výrazně stouplo sledování rozhlasu a u nejmladší generace sledování filmů na počítači a podobných zařízeních.

Dvě třetiny čtenářů knih se sice přiklonily k názoru, že si při čtení knih odpočinou více než při sledování televize nebo filmů, nicméně u lidí starších 15 let koronavirová epidemie zvýšila tuto aktivitu jen o sedm procent. U těch, kteří se čtení věnují pravidelně, ale stoupla o 18 procent.

Významná část čtenářů uvedla, že má na čtení knih nyní více času než dřív, a mnozí z nich se čtením knih také snaží vyvažovat čas strávený u počítače. Na část čtenářů podle Jiřího Trávníčka z Ústavu pro českou literaturu však působí pandemie negativně. Zhruba pětina uvedla, že vinou stresu a nejistoty se nyní na čtení knih soustředí hůř než předtím. Necelá pětina čtenářů nemá aktuálně na čtení knih náladu.

Ředitel NK Vít Richter uvedl, že zavření knihoven vadí 32 procentům dospělých, nejvíce ale těm nejmladším z průzkumu, lidem ve věku 15 až 24 let, a to 44 procentům. Také 56 procentům rodičů vadí, že děti nemohou jít do knihovny. Fakt, že 19 procent rodičů uvedlo, že jejich děti vůbec nečtou, podle autorů průzkumu odpovídá situaci před pandemií.

Služeb digitálních knihoven využilo zhruba osm procent veřejnosti, opět výrazně častěji nejmladší generace 15 až 24 let, z níž mnozí potřebují knihy pro studium, těch bylo 20 procent. Digitální knihovny v ČR nabízí 250.000 svazků knih české produkce, starší i novější chráněné autorským právem.

Od loňského 3. listopadu do letošního 5. února bylo do Národní digitální knihovny zapojeno 138 knihoven. V nich téměř 45.000 registrovaných uživatelů uskutečnilo přes 210.000 návštěv, při kterých se zobrazilo přes 13 milionů stran. Dokumenty v digitálních knihovnách je možné číst, nikoli stahovat a tisknout. Digitální knihovny budou otevřené do 30. června.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé knihy počítače průzkumy

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy