Magistrát řeší asi tisícovku porušení pravidel proti šíření covid

Pražský magistrát zaznamenal dosud v přestupkovém řízení častější porušení pravidel protikoronavirových opatření letos na jaře než na podzim. V jarní vlně pandemie úřad řešil 500 řízení, při podzimní vlně do začátku prosince to bylo 430 přestupkových řízení. Část jarních případů je vyřešena, podzimní prohřešky na rozhodnutí magistrátu teprve čekají. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

"V jarní vlně koronaviru jsme řešili asi 500 přestupkových řízení týkající se roušek, otevřených provozoven nebo režimu na hranicích. Příkazním řízením jsme uzavřeli 349 řízení u 305 občanů České republiky a u 44 cizinců," uvedl Hofman. Zbylá řízení ještě nejsou ukončena, zejména pokračují řízení týkající se zákazu maloobchodního prodeje.

V podzimní vlně koronaviru eviduje magistrát k začátku prosince 430 přestupkových řízení. Žádné z nich zatím nebylo uzavřeno. "Asi 160 případů se týká pití alkoholu na veřejně přístupném místě a deset oznámení porušení zákazu shlukování, což vytváří asi 100 případů," sdělil Hofman. Další stovka případů se týká porušení zákazu nočního vycházení.

Magistrát zaznamenal 60 případů otevřených provozoven v době, kdy být otevřené neměly. Týká se to například restaurací, stánkového prodeje, nehtových studií, provozoven otevřených v neděli a také otevřeného porno kina. "Mezi případy se ale také objevila reklamace poskytnutých sexuálních služeb bez roušky od poskytovatelky i zákazníka," sdělil mluvčí.

V minulém týdnu pak úředníci dostali oznámení kvůli restauraci Šeberák, která otevřela ještě před čtvrtečním rozvolněním pravidel. Na magistrát dorazilo také oznámení případu klubu v Anenské ulici, kde se uskutečnila party, u které zasahovali policisté.

Magistrát řeší také několik případů, kdy pravidla porušili politici, kteří navštívili restaurace či pili alkohol na veřejnosti. "V případech pana (Miroslava) Kalouska a pana (Mariana) Jurečky jsme jim odeslali příkazy a čekáme na jejich doručení. Je samozřejmě možné, že se odvolají, a řízení tak bude pokračovat. V případu restaurace na Vyšehradě čekáme na vyjádření obviněného," dodal Hofman.

Porušení pravidel řeší i strážníci městské policie. Jen v listopadu zaznamenali 8920 případů porušení nařízení proti šíření nemoci covid-19. Na místě uložili 901 pokut za 342.000 korun. Většinu případů řešili domluvou.

Související

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

Více souvisejících

Praha magistrát

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy