Milion chvilek zahájil výstavu o událostech v ČT před 20 lety

Asi tři desítky lidí přišly dnes na Jungmannovo náměstí v Praze, kde začala výstava fotografií připomínající události v České televizi na přelomu let 2000 a 2001. Uspořádal ji spolek Milion chvilek a vernisáž venkovní expozice spojil s protestem za nezávislost a důvěryhodnost ČT. Před 20 lety proti nově zvolenému vedení ČT protestovala velká část pracovníků zpravodajství a na jejich podporu veřejně vystupovaly tisíce lidí.

Milion chvilek uvádí, že protesty před 20 lety zabránily přeměně České televize v politický nástroj a upozorňuje na situaci v Radě ČT, která je podle spolku alarmující. Rada v listopadu odvolala pětičlennou dozorčí komisi, svůj poradní orgán, jejíž členové na rozdíl od radních mohou nahlížet do všech interních materiálů ČT.

"Chtěl bych zmínit tři fenomény, které se na přelomu let 2000 a 2001 promítly. První je opoziční smlouva (...), druhým odvolání ředitele ČT s tím, že problematické nebylo odvolání, ale to, co následovalo," řekl dnes Jiří František Potužník, bývalý redaktor ČT a aktivní účastník tehdejších protestů. "Výběrové řízení na nového generálního ředitele bylo vypsáno běhen pouhých osmi dnů, volba byla učiněna v neveřejném a velmi krátkém jednání. Nemám dodnes žádné pochybnosti, že ta volba byla fiktivní, že dopředu o postu generálního ředitele nejsilnějšího veřejnoprávního média nerozhodli nezávislí odborníci, ale politici," řekl.

A dodnes podle něj fungují stejné mechanismy, které to umožnily - tedy Radu ČT volí výlučně Poslanecká sněmovna a jen Rada ČT může odvolávat dozorčí komisi, která kontroluje hospodaření ČT. "Což byl i před 20 lety první impulz k odvolání generálního ředitele," řekl.

Výstavu s názvem Televizi lidem, ne stranám pořádá Milion chvilek s kameramanem Evženem Janouškem. Svoje fotografie vystavují ještě další dva kameramani Jan Fišer a Vratislav Hůrka, všichni v některém období své kariéry pracovali pro Českou televizi. Výstava potrvá do 24. ledna.

Události z přelomu let 2000 a 2001 vyústily mimo jiné ve změnu zákonů o veřejnoprávních médiích. Bezprostřední příčinou rozruchu bylo odvolání generálního ředitele Dušana Chmelíčka a zejména pak rychlý výběr nového šéfa ČT. Tím televizní rada zvolila Jiřího Hodače. Proti jeho jmenování do čela televize se postavila velká část zaměstnanců zpravodajství. Hodač jmenoval ředitelkou zpravodajství bývalou redaktorku Janu Bobošíkovou. Ta podle svého vyjádření na facebooku dnes odmítla přijít. Autoři výstavu doplnili krátkými texty či esemeskami z tehdejší doby. Někteří poté, co zjistili, že akci pořádá Milion chvilek, svou ochotu je poskytnout vzali zpět. Text Bobošíkové je na panelu přelepen.

Hodačovy odpůrce podpořili tehdy někteří politici, zejména z tehdejší čtyřkoalice a části ČSSD. Televize přestala 27. prosince večer na pokyn Hodače úplně vysílat; začala až po téměř celém dni, zpravodajství ale nadále vysílala dvojí. Hodač dlouho odmítal z televize odejít, nakonec tak učinil a poslanci 9. února na základě novely zákona zvolili prozatímním ředitelem ČT jejího bývalého zaměstnance Jiřího Balvína.

Související

Pavel Blažek

Blažek chtěl mluvit na demonstraci za své odvolání, Milion chvilek mu to nedovolil

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chtěl dnes odpoledne promluvit na demonstraci spolku Milion chvilek za své odvolání, organizátoři mu to ale neumožnili. Víc než sto účastníků protestu poblíž úřadu vlády na ministra křičelo "hanba" a "demisi" a někteří z nich se podle zpravodajky ČTK za ním vydali k budově úřadu, kam se vrátil. Blažek čelí kritice kvůli setkání s lobbistou a exporadcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým a kvůli kauze kupčení s městskými byty v Brně.
Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 

Více souvisejících

Milion chvilek pro demokracii Česká televize

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy