Mše za Karla Gotta: Hrad nainstaluje pro veřejnost velkoplošné obrazovky

Zádušní mši v katedrále sv. Víta, kterou za zemřelého zpěváka Karla Gotta bude v sobotu sloužit arcibiskup Dominik Duka, bude moct veřejnost sledovat na velkoplošných obrazovkách. Umístěny budou na třetím nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí. Již v pátek budou moct lidé položit květiny u rakve, která bude umístěna v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze.

Gottova rodina to dnes uvedla na webových stránkách.

Nejslavnější český zpěvák populární hudby Karel Gott zemřel v úterý 1. října před půlnocí. Bylo mu 80 let. Podlehl akutní leukemii.

Poslední rozloučení s Gottem připravuje jeho manželka Ivana Gottová ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským, úřadem vlády a Kanceláří prezidenta republiky.

V pátek od 08:00 do 22:00 bude ve Velkém sále Žofína vystavena se státními poctami rakev s Gottovými ostatky. Čestnou stráž u ní budou stát vojáci. "Lidé budou moci k rakvi položit květinové dary a zapsat se do kondolenční knihy," uvedla rodina. Dodala, že v případě potřeby bude zajištěn bezbariérový přístup.

Podle odhadů by se mohly rozloučení zúčastnit desetitisíce až statisíce Gottových fanoušků. Kvůli omezeným možnostem parkování v centru Prahy by lidé měli používat městskou hromadnou dopravu. Pro veškerou dopravu bude uzavřeno od 01:00 do 24:00 Masarykovo nábřeží od Národního divadla k Mánesu.

V sobotu se uskuteční pro pozvané hosty od 11:00 v katedrále sv. Víta za Gotta zádušní mše. "Rakev bude vystavena na katafalku se státními poctami. Ceremoniálu se zúčastní příslušníci Hradní stráže," uvedla rodina.

Veřejnost bude moct sledovat zádušní mši na třetím hradním nádvoří prostřednictvím velkoplošné obrazovky. Přístup bude od 08:00 zajištěn výhradně z Hradčanského náměstí branou na čtvrté nádvoří, kde jsou v současné době umístěny bezpečnostní kontroly. Lidé budou vpouštěni až do naplnění kapacity třetího nádvoří. Podle ředitele hradního protokolu Vladimíra Kruliše se na nádvoří vejdou řádově jednotky tisíc návštěvníků.

Příchozí budou muset projít bezpečnostními kontrolami, a je proto podle Kruliše potřeba počítat s tím, že u vstupu se budou tvořit fronty. Lidé by proto neměli s sebou nosit žádné ostré předměty či zbraně, a pokud možno ani žádná zavazadla, protože ty kontroly u vstupu protahují, řekl ČTK.

Další velkoplošné obrazovky chce úřad vlády umístit na Hradčanské náměstí.

Rodina zároveň poděkovala všem institucím za pomoc a spolupráci při přípravě posledního rozloučení.

Jak bude vypadat mše, nechtěl Kruliš komentovat. "Vnitřní organizace a pozvání hostů je zcela v gesci zarmoucené rodiny a my to naprosto respektujeme," zdůraznil.

Vláda na sobotu vyhlásila státní smutek. Znamená to, že státní vlajky musí být na úřadech či institucích staženy na půl žerdi. Na Pražském hradě byly z rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana na znamení smutku již vlajky staženy. Na půl žerdi by podle zákona o užívání státních symbolů měly vlajky zpravidla zůstat od 16:00 předchozího dne, tedy pátku, do 08:00 následujícího dne, tedy do neděle.

Kruliš upozornil na rozdíl mezi státní vlajkou a praporem. Zatímco vlajku je možné stáhnout na lanku stožáru na půl žerdi, prapor je pevně upevněn a stáhnout ho možné není. V takovém případě by ho měl doprovodit černý prapor. Při pohledu čelně na budovu by vlevo měl být český prapor, vpravo černý prapor. Na Pražském hradě je prapor například na třetím nádvoří.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott Ivana Gottová Praha Dominik Duka Pražský Hrad

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy