Někteří novináři se nedostali na tiskovou konferenci Babiše a Orbána

Na tiskovou konferenci českého premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho maďarského protějšku Viktora Orbána se dnes v Ústí nad Labem nedostali někteří novináři, kteří požádali o akreditaci. Šlo o zástupce západoevropských médií, Hospodářských novin nebo serveru Investigace.

Mluvčí vlády to zdůvodnil nedostatečnou kapacitou sálu, dotčení novináři takový důvod zpochybňují. Postup Úřadu vlády kritizují novinářské organizace.

Tiskové konference v ústeckém Severočeském divadle opery a baletu se nemohli zúčastnit například zástupci deníků Le Monde a Die Zeit nebo televize ARD, vyplývá ze seznamu se začerveněnými žadateli o akreditaci, jehož snímky někteří novináři zveřejnili na twitteru. Mluvčí vlády Vladimír Vořechovský uvedl, že někteří novináři nejpozději v úterý dostali omluvu, že z důvodu nedostatečné kapacity nebude možné jejich akreditaci na tiskovou konferenci potvrdit. "Mrzí mě to, ale všichni, kteří akreditaci neobdrželi, se to tedy dozvěděli včas," sdělil ČTK.

Novináři, kterých se to týká, kapacitní důvody zpochybňují. Magdalena Sodomková z deníku Le Monde řekla ČTK, že na akci byla vpuštěna třeba novinářka z regionálního rádia, která do divadla přišla bez potvrzené akreditace. Pozastavila se nad tím, že o vstupu na tiskovou konferenci, která byla součástí Orbánovy státní návštěvy v ČR, rozhodoval podle ní člen marketingového týmu ANO.

"Bylo nám všem sděleno, že na nás nevyšla kapacita. Zajímavá souhra náhod, vzhledem k tomu, že jsme se každý registrovali v jiný čas," napsal na twitteru server Investigace.cz. Vyjádření dalších novinářů ČTK zjišťuje.

Orbánovu návštěvu v ČR provázelo omezování svobodné žurnalistické práce, uvedly ve společné tiskové zprávě Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) a Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ). "Postup Úřadu vlády je v tomto případě v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje právo na informace," napsaly.

CZ IPI a NFNZ diskriminaci médií a novinářů odmítly, nepřijatelná je podle nich zejména ze strany státních úřadů financovaných penězi daňových poplatníků. Vyzvaly novináře, aby v takových případech za kolegy nevpuštěné na tiskovou konferenci položili jejich otázky s uvedením jména a média, které se akce nemůže zúčastnit.

Ohradil se také francouzský syndikát novinářů. Vyloučení novináře z Le Monde z tiskové konference je podle něj fackou svobodě informovat. "Orbán a Babiš jsou ostuda Evropy," napsal syndikát na twitteru.

Maďarský premiér je dlouhodobě ve sporu s mnoha unijními lídry, kterým vadí jeho styl vládnutí, jenž sám Orbán označuje za neliberální demokracii. Kritici uvádějí, že maďarská vláda omezuje pluralitu médií, akademické svobody či činnost nevládních organizací. Orbán takové nařčení odmítá.

Ústí nad Labem, kde český premiér vede kandidátku do sněmovních voleb, navštívili Babiš s Orbánem dnes odpoledne. V ústeckém divadle po tiskové konferenci český a maďarský premiér debatovali před zraky stoupenců ANO, což už byla součást předvolební kampaně vládního hnutí. Dopoledne Babiš přivítal Orbána v pražské Kramářově vile, večer Orbána na zámku v Lánech přijal prezident Miloš Zeman. "Tématem jednání v Lánech byla zejména energetika, dopady Green Dealu, kdy se prezident republiky kriticky vyjádřil k plánům Evropské komise. Diskuse se vedla i o dopadech německých voleb na EU," napsal po jednání na twitteru prezidentův mluvčí.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Viktor Orbán novináři

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy