Pětina Čechů odmítá očkování proti covidu. Jen pár procent lidí váhá

Očkování proti koronaviru odmítá 19 procent Čechů, přičemž 14 procent lidí je pevně rozhodnutých, že se očkovat nenechá. Šest procent lidí pak stále váhá, zda vakcinaci podstoupit. Pro povinné očkování by bylo 43 procent dotázaných, stejný podíl se ale vyslovil také proti. Mezi očkovanými je velký zájem o třetí posilující dávku. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury STEM.

Dosud zdravotníci v Česku rozdali zhruba 13,69 milionu dávek vakcíny. Dokončené očkování má 6,39 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes milion lidí.

Zhruba tři čtvrtiny lidí v zemi jsou momentálně naočkovány alespoň první dávkou, případně s očkováním počítají. Zbytek se ale k vakcinaci staví buď jednoznačně skepticky, nebo si není jistý. "Od Velikonoc nesledujeme výraznější dynamiku podpory očkování. Ubývá nerozhodných, mezi těmi, co se očkovat nechtějí, naopak přibývá pevně rozhodnutých se neočkovat," uvedl STEM. O Velikonocích bylo deset procent lidí jednoznačně odmítajících vakcinaci, nyní jich je o čtyři procentní body více.

Častěji očkování odmítají lidé špatně finančně zajištění, se základním vzděláním a lidé ve věkové kategorii 18 až 29 let. "Zatím hypotetická možnost úplného zjednodušení logistiky očkování (po domluvě s lékařem očkování doma) by jasné odpůrce očkování příliš neovlivnila, význam by měla pouze částečně pro dosud váhající, případně ty, kteří se očkovat chtějí, ale zatím nejsou," uvedli statistici.

O posilující dávku vakcíny je nejvyšší zájem mezi očkovanými lidmi staršími 60 let. Téměř 90 procent z nich buď již třetí dávku dostalo, nebo o ni stojí. Mezi očkovanými do 30 let mají nyní zájem zhruba dvě třetiny. Podle STEM je ale třeba brát v úvahu časové podmínky podání posilující dávky, pro mladší skupiny ještě není toto očkování tolik aktuální, a proto je jejich postoj váhavější. Čtvrtina očkovaných zatím váhá nebo posilující dávku odmítá, nejčastějším důvodem jsou pochyby o její potřebnosti. Některé lidi ovlivnila také špatná reakce na předchozí očkování.

Pro povinnou vakcinaci jsou podle očekávání častěji lidé již očkování, ale i mezi nimi je více než čtvrtina odpůrců povinné vakcinace. Mezi neočkovanými pak takové nařízení odmítá 87 procent lidí. "Ve srovnání s obdobím na konci srpna podpora povinného očkování roste," dodal STEM. Nejvíce podporovatelů je mezi voliči ANO, naopak nejčastěji nařízenou vakcinaci odmítají příznivci SPD.

Průzkum se uskutečnil od 20. do 28. listopadu a zúčastnilo se ho 1012 lidí.

Související

Více souvisejících

očkování průzkumy Lidé STEM/MARK

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy