Plzeň bouřlivě slavila 30 let od "sametu". Do šrotu putuje hvězda z bývalého sídla KSČ

Stovky lidí dnes v Plzni přišly symbolicky zúčtovat s komunistickým režimem. Sledovaly, jak z bývalého sídla krajského výboru KSČ v Plzni na Americké třídě, které je už 12 let opuštěné, snímali hasiči za zvuku budovatelských písní asi čtyřmetrovou rudou hvězdu. Téměř 30 let ležela na střeše. Šlo o hlavní část oslav 30. výročí listopadu 1989 v Plzni. Budova už je týdny polepená a pomalovaná hesly, které nesla koncem roku 1989. Hvězda nepůjde do šrotu, ale zřejmě skončí v kreativní zóně DEPO2015.

Už odpoledne se v Křižíkových sadech pod galerií Masné krámy objevila další velká rudá hvězda, obalená v bílém sametu, z něhož vyčnívaly rudé hroty. Šlo o performanci Jaroslava Bárty. "Tento samet, ač je měkký, měl by být zároveň silou, abychom my, tím, že jsme svobodu získali, měli i větší hrdost na to, že toto úsilí můžeme bránit," řekl autor. Dodal, že by si v žádném případě nepřál odhalení hvězdy.

Plzeňské oslavy 17. listopadu. Plná Americká tleská zúčtování s komunistickou hvězdou.#plzen #pilsen #milionchvilek #17listopad #zuctovani #30letsvobody #30let1989 pic.twitter.com/9wWizLvJZ8

— Zprávy z města (@Zpravyzmesta) November 17, 2019

V Plzni i celém kraji oslavovaly tisíce lidí na besedách, výstavách, vzpomínkových setkáních, koncertech a divadelních představeních. Happenig Cesta svobody začal ráno modlitbou svobody a končil večer v Divadle J. K. Tyla ukázkami tvorby z normalizace.

V Plzni vzpomínali hlavně herci, studenti, zakladatelé Občanského fóra a škodováci, kteří svým příchodem na náměstí podle všech diskutujících definitivně tehdejší režim zlomili. Generální stávku tehdy podpořily tisíce dělníků z celkem 30.000 zaměstnanců. "Praha včetně Václava Havla se hodně zajímala o to, co se děje ve Škodovce," řekl Josef Bernard, dnešní hejtman, jeden ze tří hlavních škodováckých vůdců.

Podle jeho tehdejšího kolegy Ivana Čiháka bylo chybou, že zlo nebylo jasně definováno a potrestáno. "Nikdo nemyslí tábory pro komunisty, ale lidé, kteří se provinili, měli být aspoň morálně odsouzeni," řekl. Velmi rád je svobodným člověkem, ale má obavu z dalšího vývoje. Bernard dodal, že země teď čelí největšímu nátlaku, aby se odvrátila od prozápadního a prodemokratického směřování. Vyzval lidi, aby nepodlehli a postavili se starým strukturám.

Na večerní demonstraci Zvonit klíči nestačí! Jdeme dál, kterou pořádala občanská síť ProHnutí, přišla asi tisícovka lidí, hlavně mladých. Častým tématem řečníků z řad aktivistů, nikoli politiků, byla kremelská hrozba. "Právě dnes, 30 let od pádu ruského imperialismu v Evropě, musíme zůstat jednotní a silní. Teď opravdu není čas nadávat si do sluníčkářů a pseudovlastenců. Už zase jsme jenom my a oni. A já si přeju, abychom to byli my, my Češi," zazněl vzkaz Alexandry Alvarové z Vancouveru.

Jan Valdman z ProHnutí apeloval na účastníky, aby vytrvale mluvili se svým okolím, nebáli se ukázat svůj názor a podpořili nezávislá média. "Nebojte se veřejně nosit symbol svého nesouhlasu, třeba placku na kabátě nebo samolepku na autě. Nejdůležitější ale je, aby příští volby dopadly lépe, aby se do Sněmovny dostalo více zástupců demokratických stran," dodal.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Plzeň 30 let od sametové revoluce

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy