Počet zemřelých s koronavirem v Česku překročil tři stovky

Počet zemřelých nakažených koronavirem v Česku dnes překročil hranici tří set. Za dnešek zatím zemřeli tři lidé s nemocí covid-19 způsobovanou novým koronavirem, a zemřelých je tak celkem 301.

Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví před 14:00. Případů covidu-19 bylo v Česku potvrzeno dohromady 8604. Zemřelo tak zhruba 3,5 procenta z lidí, u nichž testy nemoc prokázaly. Dvě třetiny evidovaných nakažených se již vyléčily.

V pondělí přibylo v republice 111 nových případů covidu-19, což je nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Laboratoře provedly 7349 testů. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů tak stoupl z nedělních 0,59 procenta na 1,51 procenta, což je nejvyšší hodnota za celý květen.

Za dnešek zatím stoupl počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 18 na 8604. Vyléčených zůstává stejně jako jich bylo podle revidovaných údajů ministerstva v pondělí, tedy 5687. Aktuální počet nemocných, což je počet případů covidu-19 po odečtení vyléčených a zemřelých, tak činí 2616. Oproti pondělku se mírně zvýšil.

V Česku připadá v přepočtu na milion obyvatel 28 obětí, což jí v Evropské unii řadí na 18. místo z 27 členských zemí. V unii hlásí nejvíce obětí na milion obyvatel Belgie (777), Španělsko (590), Itálie (523), Francie (422) a Švédsko (364). Naopak nejlépe jsou na tom v EU Slovensko (5), Lotyšsko (10), Malta (14), Kypr (14), Bulharsko (15) a Řecko (15). S celkovým počtem 301 obětí je Česká republika ve světě na 42. místě, v EU ji patří 15. místo.

Podle počtu nakažených novým typem koronaviru je ČR ve světě s 8604 případy na 48. místě, v rámci EU je nyní na 14. místě, tedy zhruba v polovině. Při přepočtu případů na milion obyvatel je Česko se 785 nakaženými na milion obyvatel na 60. místě, v EU je sedmnáctá.

Podle vyléčených je ČR na 34. místě na světě, v EU ji náleží 11. místo. Podle počtu provedených testů ve světě je ČR s 363.963 testy na 27. místě, nejvíce se testuje v USA (asi 10,5 milionu testů), poté následuje Rusko, Německo, Itálie a Španělsko. V rámci EU je republika na desátém místě těsně za Rakouskem a Dánskem a před Rumunskem a Nizozemskem.

Na stanici Oddělení Geriatrie a následné péče v Thomayerově nemocnici v Praze jsou nyní dva pacienti s covidem-19. Ostatní pacienti na tomto oddělení jsou covid negativní. Na geriatrii je obsazeno 87 lůžek, zákaz návštěv stále trvá. ČTK to dnes sdělil mluvčí nemocnice Petr Sulek. Od konce března bylo oddělení uzavřeno kvůli potvrzené nákaze pacientů geriatrie. Jeden nakažený, pětasedmdesátiletý muž, zemřel 25. března.

"Pozitivní pacienty máme aktuálně pouze dva, a to v rámci jedné stanice. Zbytek pacientů je negativní. Od začátku března se nám podařilo vyléčit 12 pozitivních pacientů," uvedl Sulek.

Nakažení byli léčeni podle mluvčího Thomayerovy nemocnice kombinací léčebných postupů. Mimo jiné se nakaženým seniorům podávaly léky plaquenil a azitromycin.

K dnešnímu dni je podle Sulka v Thomayerově nemocnici osm pacientů s onemocněním covid-19. Sulek dodal, že nejsou ve vážném stavu. Pět pacientů je hospitalizováno na Pneumologické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Thomayerově nemocnici, dva pacienti na oddělení geriatrie a následné péče a jeden pacient na infekčním oddělení.

Pro pacienty s nákazou novým koronavirem je nyní v nemocnici vyhrazeno 15 karanténních lůžek. V březnu a dubnu to bylo asi 30 míst na plicní klinice či na oddělení ARO.

Nemocnice v neděli 22. března informovala o tom, že nechala testovat 25 seniorů, kteří byli na stanici oddělení následné péče hospitalizováni. Výsledky testů byly nejprve negativní, ve středu 25. března nemocnice potvrdila 13 nakažených. Na začátku dubna se pozitivní test ukázal u dalších 11 pacientů. Nákaza se také prokázala u celkem osmi zdravotních sester a jedné lékařky z tohoto oddělení. Podle dřívějších informací na webu nemocnice se zaměstnankyně léčily v domácí karanténě. Celkově má oddělení geriatrie a následné péče 240 lůžek a působí zde 100 zaměstnanců, uvádí nemocnice na svých webových stránkách.

Plaquenil je lék s hydroxychlorochinem, který je v Česku registrovaným medikamentem a mnohé české nemocnice ho pro pacienty s covid-19 používají od počátku nákazy. Léky s hydroxychlorochinem nasazují například také lékaři v USA. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se plaquenil primárně používá k léčbě malárie, revmatoidní artritidy nebo lupusu.

Azitromycin je podle SÚKL indikovaný lékaři k léčbě některých infekcí vyvolaných mikroorganismy, tedy například k léčbě chronického zánětu průdušek a zápalu plic.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

Česká republika Nemocnice Thomayerova Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy