Požár vypukl na benzince v Českém Těšíně, desítky lidí evakuovány

Desítky lidí dnes policie evakuovala kvůli požáru plynu unikajícího z nádrží na LPG (zkapalněný ropný plyn) na čerpací stanici v Českém Těšíně na Karvinsku. Policie zadržela jednoho člověka, řekla ČTK policejní mluvčí Karolína Bělunková. Mluvčí hasičů Petr Kůdela okolo 18:00 uvedl, že na místě už nehrozí nebezpečí výbuchu. Hasiči předběžně odhadli škodu na dva miliony korun.

Policie zadrženého ještě neobvinila. "Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení s trestní sazbou od tří do osmi let," řekla mluvčí. Dodala, že vyšetřovacích verzí je několik. Bližší informace k nim či osobě podezřelého policie zatím zveřejňovat nebude.

Požár vypukl okolo 04:00 v areálu čerpací stanice. Plyn uniká ze dvou propojených nadzemních zásobníků o objemu deseti metrů krychlových, které byly zaplněny z 80 procent. Hasiči je chladí vodou, měří teplotu a nechávají unikající plyn kontrolovaně dohořet.

"Přestalo hrozit nebezpečí výbuchu a hasiči přestali ochlazovat oba zásobníky. Jeden zásobník už nehoří, ani uvnitř, druhý dohořívá úzkým plamenem bez předchozího viditelného tlaku," uvedl v podvečer Kůdela. Jak dlouho bude plyn dohořívat, hasiči podle něj nevědí. Může to být otázka minut i hodin. Po uhašení ohně hasiči oba zásobníky dochladí tak, aby u nich mohli bez rizika pracovat vyšetřovatelé. "S ohledem na zajištění bezpečnosti po dobu požáru a jeho hašení bude muset zůstat uzavřena přilehlá komunikace," uvedl Kůdela. Z přilehlých objektů bylo podle policie evakuováno několik desítek lidí a silnice je uzavřena.

Zavřeno je několik set metrů Karvinské ulice od sjezdu z dálnice D48 směrem do centra Českého Těšína.

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 
policie

Policie vypátrala řidiče, který v Českém Těšíně ujel od smrtelné nehody

Ze zavinění dopravní nehody, při které ve středu večer v Českém Těšíně na Karvinsku zemřel pětaosmdesátiletý cyklista, obvinila policie sedmadvacetiletého muže. Řidič po nehodě z místa ujel, policie ho ale vypátrala. ČTK to dnes sdělil policejní mluvčí René Černohorský. Policie celou záležitost nadále prověřuje.

Více souvisejících

Český Těšín Požáry Čerpací stanice život Hasiči

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy