Požárů v červenci ubylo hlavně díky počasí, počet je pod průměrem

V první polovině července zaznamenali hasiči 648 požárů, což je průměrně 43 denně. Dlouhodobý denní průměr je přitom 49 požárů. Příznivý vliv mělo zejména deštivé počasí. Letní měsíce jsou obvykle dobou, kdy hasiči likvidují nejvíce požárů. Červencové požáry si zatím vyžádaly pět životů a 57 lidí se při nich zranilo.

Předběžné škody se vyšplhaly téměř na 112 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí celorepublikových hasičů Nicole Studená.

V první polovině července bylo v přírodním prostředí 127 požárů, v lesích hořelo 56krát. "Na takto příznivá čísla má největší vliv počasí. Pokud často a vydatně prší, je půda mokrá a k požárům v přírodním prostředí nedochází tak často," uvedla Studená.

Léto je obecně obdobím, kdy hasiči vyjíždějí k požárům častěji než jindy v roce. Jde hlavně o požáry v přírodě, jejichž nejčastější příčinou je lidská neopatrnost při zacházení s otevřeným ohněm.

Hasiči proto připomínají, jak se lidé mají v létě chovat, aby nezpůsobili požár. V přírodě by neměli používat otevřený oheň, protože i nenápadná jiskra spadlá do jehličí může způsobit požár. V lesích je celoročně zakázáno kouřit, oheň je možno rozdělat jen na vyhrazených místech nebo na místě vzdáleném minimálně 50 metrů od okraje lesa.

Při teplém a suchém počasí je lepší v přírodě nebo na volném prostranství oheň vůbec nerozdělávat. Lidé by také neměli od hořícího ohně odcházet a po skončení pálení ohniště důkladně zalít vodou, vyhrabat zbytky dřeva a spáleniště s popelem překrýt zeminou. Stejně tak nesmí lidé pustit z dozoru zapálený propanbutanový nebo lihový vařič. Vypalování trávy a porostů je zakázáno, spalování klestí v lese nebo větví na zahrádce by měli lidé předem nahlásit hasičům.

Za nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně mohou lidé dostat pokutu až 20.000 korun, pokud způsobí požár, hrozí jim pokuta až 25.000 korun.

Loňskému červenci dominovaly velké požáry v přírodě. Během prázdninových měsíců měli hasiči denní průměr požárů na 64. Horké a suché léto navýšilo počty výjezdů hasičů převážně v červenci, v srpnu díky občasnému dešti klesl počet požárů v přírodě oproti červenci téměř na třetinu.

Související

Více souvisejících

Požáry Hasiči Počasí Česká republika požáry lesů v ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy