Poznala jsem na vlastní kůži bolševické zlo, šlo mně o život, říká pro EZ pamětnice o 21. srpnu 1969

Šlo jí s manželem o život, kolem nich svištěly vypálené náboje. Kdyby se Eva Bínová s mužem neukryla v náhodně otevřeném domě v pražské Jungmannově ulici, skončili by 21. srpna 1969 tragicky. Na roční výročí okupace vyšli do ulic, oba, stejně jako řada Čechoslováků, věřili, že účastí na demonstraci mohou ještě něco zvrátit. „Pořád jsme doufali, že Alexander Dubček vývoj zvrátí. Když jsme se později dozvěděli, že jsme při řežbě skandovali jeho jméno a on o den později podepsal pendrekový zákon, přišli jsme o všechny iluze,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz čilá sedmasedmdesátiletá seniorka. Dodnes si vybavuje přesné detaily z událostí starých 51 let. „Poznala jsem na vlastní kůži bolševické zlo a zvůli. I po těch letech se mně vybaví zvuk té děsivé střelby. Považuji za zrůdnost, že Čechoslováci pálili do krajanů,“ kroutí hlavou pamětnice Eva Bínová.

Odmítali rezignovat, byli bojovně naladěni. Pulsovala v nich touha po svobodě. Eva Bínová se svým manželem vyšla 21. srpna 1969 dvakrát do ulic metropole. „Byli jsme přesvědčeni, že chystané demonstrace probudí celou zemi, že když Alexander Dubček (bývalý první tajemník ÚV KSČ a bývalý předseda Federálního shromáždění – pozn. red.) uvidí, jakou mu lidé vyjadřují podporu, tak ještě zabojuje,“ vzpomíná žena, jejíž otec byl po Únoru 1948 vyhozen z místa podnikového právníka a musel v rámci komunistické akce 77 tisíc do výroby nastoupit do dolů jako nepřítel lidu.

Za rozsvícená světla během dne zbili policisté řidiče

Před polednem 21. srpna 1969 odešla s mužem z bytu. „Měli jsme štěstí, že jsme bydleli v centru Prahy s manželovou maminkou, která nám tehdy hlídala dvouletou dceru,“ vypraví svůj příběh rodačka z Českých Budějovic. Sama přiznává, že už cestou na Václavské náměstí měla strach a obavy. „Mezi lidmi se šířilo, že se může střílet. Ano, bála jsem se, ale protože mně situace nebyla lhostejná, přemohla jsem se a šla jsem demonstrovat.“ Moc dobře s manželem věděli, jak komunističtí zrádci začínají utahovat šrouby a jaké represe mohou protestující poznat.

Jejich známé těsně před ročním výročím zastavili příslušníci Veřejné bezpečnosti, protože během dne za jízdy autem svítili. „Rozsvítit si reflektory během dne byl tichý protest proti okupaci i nesouhlas s následným vývojem. Někteří i troubili. Veřejná bezpečnost to moc dobře věděla, a když zaregistrovala, že vůz svítí anebo troubí, hned ho zastavila. Náš známý, který tehdy řídil, byl předveden na služebnu, kde ho surově zbili,“ přibližuje seniorka v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bolševickou zvůli.

Když s chotěm dorazila na Václavské náměstí, byla ohromena obrovským davem lidí, který už skandoval: „Dubček, Dubček.“ „Demonstrace pochopitelně nebyla organizovaná, vše bylo spontánní. Byla jsem dojatá a měla jsem pocit, že naše svoboda není ještě tak úplně ztracena, když tolik lidí vyšlo do ulic,“ říká bohemistka. Všimla si, že na okrajích náměstí stojí vojáci, ale v euforii jim nevěnovala pozornost. Záhy však začalo první velké drama toho dne. „Z ulice Na Příkopě utíkali lidé a křičeli, že na ně policisté stříkají z vodního děla. Dostali jsme strach stejně jako mnozí a utekli jsme,“ přiznává pamětnice.

Z úzkostného pocitu se ale rychle oklepali. Věděli, že večer se bude konat další protest. „Půjdeme?“ zeptal se jí manžel. Eva Bínová neváhala: „Jasně, nenecháme si to líbit,“ řekla rozhodně. Oba ale tušili, že situace houstne a večerní demonstrace se může zvrtnout. „Než jsme odešli, tak jsme postýlku s naší dcerou odtáhli od okna, a to doprostřed pokoje. Obavy, že se bude v ulicích střílet, totiž sílily, a my jsme tehdy měli okna do Ječné ulice,“ konstatuje signatářka petice Dva tisíce slov, kterou 27. června 1968 sepsal spisovatel Ludvík Vaculík a byla namířena jako kritika proti komunistickému vedení.

Odpolední zážitek s vodními děly však způsobil prořídnutí davu. „Večer už v ulicích tolik lidí nebylo, alespoň v Jungmannově ulici,“ vybavuje si. Opět se provolává sláva tváři Pražského jara Alexanderu Dubčekovi. „Brali jsme ho jako spásu pro národ, věřili jsme mu, nestydím se říci, že jsme jej i zbožňovali.“ Tehdy ještě netušila, jak kruté bude vystřízlivění, až zjistí, že právě jejich modla podepsala hned druhý den po demonstracích takzvaný penderkový zákon umožňující perzekuci zadržených z protestů. „Na jeho podraz jsme nezapomněli a během sametové revoluce jsme byli s mužem zásadně proti jeho návratu do politiky. Bohužel mnozí na jeho charachter zapomněli,“ zdůrazňuje.

Pozor, to nestřílí Sověti, ale naši převlečeni do ruských uniforem!

S úderem 21. hodiny začalo v Jungamannově ulici peklo. „Začali po nás střílet,“ líčí dramatické momenty z 21. srpna 1969 Eva Bínová. Všichni začali prchat. „Přesto někdo vykřikl, že po nás pálí sovětští vojáci, okamžitě to někdo popřel a zařval, že jsou to naši policisté a milice, jen jsou převlečeni do ruských vojenských uniforem.“ Ještě před zahájením střelby někteří za vojáky šli a mluvili na ně rusky. „Slyšela jsem od svědků, že na ruštinu vůbec neregaovali, prý bylo vidět, že jí vůbec nerozumí.“

Při neutichající střelbě sprintovali s partnerem se někam ukrýt. „Brali jsme za kliky dveří přilehlých domů, ale všude bylo zamčeno,“ říká milovnice literatury. Když už si mysleli, že je zle, jedny z dveří povolily. „Bylo to hned za křížením s Palackého ulicí.“ V úkrytu začala plakat. „Byla jsem zoufalá, vzpomněla jsem si na dceru Moniku, co s ní bude, když nás zastřelí, a pak jsem přemýšlela, jak se dostaneme domů za ní, pokud to peklo přežijeme.“ Pozdě večer se naštěstí situace uklidnila a manželé se za potomkem dostali. Z prožitých událostí si na nějaký čas odnesli psychický blok. „Báli jsme se několik dní s Monikou vycházet na procházky, pořád jsme měli na paměti tu střelbu.“

Při každém výročí zajde s mužem do Jungmannovy ulice, kde se oba podruhé narodili. „Nemám ráda přehánění, ale kdybychom tehdy nenarazili na otevřené dveře, dnes bychom tu nemuseli být.“ Kdykoli projde seniorka Bínová Jungmannovou ulicí, vzpomene si na prožitou hrůzu. „A u toho domu, kam jsme vnikli, se pokaždé zastavím a děkuji domovníkovi, že tehdy nezamkl,“ objeví se úsměv na její vitální tváři. Ale pak hned zvážní. „Poznali jsme s mužem na vlastní kůži bolševické zlo, komunistickou zvůli. Přála bych všem, kteří je volí anebo tvrdí, jak bylo tehdy lépe, aby s námi tenkrát ty hrůzné okamžiky prožili. Považuji za neskutečnou zrůdnost, že Čechoslováci stříleli do krajanů,“ praví a v jejím hlase je znát obrovská zloba.

Brzy jim došlo, že obrodný proces se neobnoví a normalizaci nikdo neodvrátí. „S mužem jsme vážně uvažovali o emigraci, nechtěli jsme dále žít ve lží a bát se říkat své názory. Oba ale nejsme sobci, a tak jsme tady museli kvůli svým rodičům zůstat, navíc moje maminka, byla vážně nemocná, dva roky po srpnu 1969 zemřela a já kdybych odešla do exilu, bych se s ní nemohla rozloučit a být s ní do poslední chvíle. To bych si celý život vyčítala,“ vysvětluje, proč zůstala.

Evě Bínové se nelíbí, když někteří její vrtevníci nyní tvrdí, jací byli disidenti a jak proti komunistům bojovali. „Takoví, co to tvrdí, byli podělaní strachy a vše odkývali jako první. My jsme s mužem pravidelně poslouchali Hlas Ameriku i Svobodnou Evropu a stýkali jsme se známým, který byl v disentu. Ale za žádné hrdiny jsme se nikdy nepovažovali. Mohu ale říci, že jsem režim nenáviděla, nedostala jsem se na školu, jakou jsem chtěla, protože jsem všude narážela na otcovu minulost, který komunisty veřejně posílal, víte kam,“ vykládá a je znát, jak je na tátu hrdá.

Ze Sonetu duo se každou neděli šířil ostrůvek svobody

I za hluboké normalizace si ale s rodinou každou neděli odpoledne udělali soukromý ostrůvek svobody, jak říká. „Po obědě jsme si uvařili kávu a vytáhli jsme magnetofon Sonet duo, na němž jsme si přehrávali písničky Karla Kryla, Marty Kubišové, ale i Miloslava Šimka s Jiřím Grossmannem ze Semaforu, kteří ještě před normalizací měli inteligentní, štiplavé poznámky na komunistický režim,“ tvrdí paní, která má dvě děti a dva vnuky.

I když sama upozorňuje, že si odmítá hrát na hrdinku, se smíchem vzpomíná na akci, jak s mužem 28. října 1989 na Den vzniku samostatného československého státu projeli do Lán a dostali se před hřbitov, kde je pochován první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. „Dodnes si neumím vysvětlit, jak se nám to podařilo, protože na cestě do Lán bylo několik hlídek Veřejné bezpečnosti, které dále nepouštěly. Jenže před námi vždy bylo auto, které právě kontrolovali a my projeli. Pořád jsme čekali, že se za námi někdo vynoří, předjede nás a zastaví.“ To se ale nestalo a manželé se dostali ke hřbitovu. „Zde mě ale smích přešel, když jsem viděla připravený obrněný transportér a vedle něj stálo civilní auto zřejmě s estébáky. Sice jsme se dovnitř nedostali, ale hřál nás takový pocit, jak jsme komunisty převezli. Sice to může znít dětinsky, ale opravdu jsme měli radost,“ říká důchodkyně, která ráda sleduje dokumentární filmy.

Politika Evě Bínové není lhostejná ani nyní. „Kdo volí premiéra Babiše, ten nesmí k nám domů. Jsem sice slušně vychovaná, ale kdyby někdo takový přišel, hned bych ho vyrazila a okamžitě za ním zamkla. Babiš je nebezpečný člověk, jeho kariéra vyrostla na základech komunistického zločinného režimu. Je hanba, že v čele státu stojí tak bezcharakterní člověk. O prezidentu Zemanovi ani mluvit nechci. Doktor mně zakázal se rozčilovat,“ utne debatu obdivovatelka prezidenta Václava Havla.

Když sklízí ze stolu pohoštění pro návštěvu, projeví prosbu. „Chtěla bych mladým vzkázat, že svoboda není zadarmo a není automatická. Musí se za ni bojovat. Není to fráze anebo patos. Když nejste svobodní, nemůžete si plnit sny, nemůžete cestovat, nejste šťastní, pamatujte si to, prosím, až půjdete volit. A právě proto tak nyní fandím Bělorusům, “ uzavírá vyprávění sympatická a noblesní dáma.

Eva Bínová Srpen 1968 okupace 1968 Komunismus historie Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 50 minutami

před 57 minutami

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Macron: Pokud Rusko prolomí frontu, je možné vyslat na Ukrajinu západní vojska

Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro týdeník The Economist znovu otevřel otázku nasazení západních pozemních jednotek na Ukrajině. Podle něj by se tak mohlo stát v případě, že by Rusko prolomilo frontovou linii a Kyjev by požádal o pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy