Práci v Česku má zhruba 120 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Práci v Česku má zhruba 120.400 uprchlíků z Ukrajiny s vízem k ochraně. Úřadům práce jejich přijetí ohlásili zaměstnavatelé. V srpnu úředníci vyplatili běžencům 173.100 humanitárních dávek. Domácnosti pak na uytování příchozích získaly přes 22.500 solidárních příspěvků. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekl generální ředitel úřadu práce Viktor Najmon.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministerstvo vnitra vydalo od té doby 429.800 víz k ochraně. Zhruba 35 procent příchozích tvoří děti a mladí do 18 let. Z dospělých 72 procent představují ženy. Víc než pěti procentům dospělých je pak přes 65 let. Cizinecké policii svůj pobyt v ČR pak nahlásilo 478.800 osob.

Úřad práce má podle Najmona od zaměstnavatelů informace o zaměstnání 120.429 lidí s vízem k ochraně. Dalších více než 22.000 lidí jsou evidovaní uchazeči o práci. Lidé s vízem k ochraně mohou v Česku získat zaměstnání volně bez překážek, nepotřebují pracovní povolení. Zaměstnavatelé musí jejich přijetí jako u jiných cizinců nahlásit. Týká se to zaměstnání i práce na dohodu.

ČR poskytuje uprchlíkům humanitární dávku 5000 korun, a to na pořízení nezbytných věcí pro začátek života i na pokrytí nákladů. Úřady ji vyplácejí za měsíc, kdy lidé získali vízum k ochraně. Uprchlíci ji mohou v případě potřeby pobírat opakovaně. Nenáleží ale lidem, kteří mají ubytování se stravou a dalším vybavením. Za srpen úřady vyplatily 173.080 dávek za více než 866 milionů korun, uvedl Najmon. Podle něj stát minulý měsíc domácnostem, které zdarma ubytovaly příchozí, poslal 22.528 solidárních příspěvků. Výdaje činily 201,6 milionu korun.

Podle generálního ředitele úřadu práce se nejvíc humanitárních dávek vyplatilo na jaře, a to v dubnu a v květnu. Poté počet klesal. V letních měsících byl pod 180.000. Za prvních šest měsíců od počátku ruské invaze stát na solidárních příspěvcích podle údajů ministerstva práce poskytl 846 milionů korun. Na humanitárních dávkách válečným uprchlíkům rozdělil 5,9 miliardy korun.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tento týden Hospodářským novinám řekl, že náklady na pomoc uprchlíkům by mohly být proti původnímu očekávání poloviční. Překročit by nemusely miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun. Důvodem je právě rychlé zapojení příchozích do práce. Platí pak také daně a odvody.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy