Po protestech v Praze je 14 podezřelých z trestného činu, Hamáček žádá exemplární tresty

Policisté při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením zadrželi 144 lidí. Kriminalisté 14 z nich podezírají z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví, uvedla dnes na webu policejní mluvčí Eva Kropáčová. Dva z nich budou dnes obviněni, zbytek byl propuštěn, doplnila mluvčí na dotaz ČTK.

Část demonstrantů se po oficiálním konci akce na pražském Staroměstském náměstí střetla s policií. Házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie použila slzný plyn, vodní dělo a zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Jeden z policistů má podle policejního prezidenta Jana Švejdara těžký otřes mozku.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl rádiu Impuls, že očekává vysoké exemplární tresty pro útočníky. Svolavatel protestu podle něj nese za dění na akci odpovědnost a bude čelit správnímu řízení. Organizátor ale podle svých slov necítí za dění po oficiálním rozpuštění demonstrace odpovědnost.

Vyjádření 1.NPP a ředitele KŘP hl. m. Prahy k dnešní demonstraci a zákroku policie na Staroměstském náměstí v Praze. https://t.co/ktVhpdqWQH #policiepha

— Policie ČR (@PolicieCZ) October 18, 2020

"Z celkového počtu bylo 130 osob zajištěno podle zákona o Policii ČR a 14 osob zadrženo pro podezření z trestného činu. Kriminalisté ve všech čtrnácti případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů násilí proti úřední osobě a výtržnictví," napsala Kropáčová. Později doplnila, že u dvou ze zadržených důkazy umožňují zahájení trestního stíhání, budou proto obviněni.

Při protestech bylo zraněno 25 policistů, dva byli převezeni do nemocnice. Švejdar v České televizi řekl, že jeden z policistů má těžký otřes mozku poté, co byl zasažen skleněnou lahví. Útok na něj a další policistku podle médií celý incident začal.

Zranění utrpěli i demonstranti, do nemocnice byli podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové převezeni dva. Celkem záchranná služba ošetřila devět lidí, z toho pět na místě, i mezi nimi byl jeden policista. Zbylí zranění nevyžadovali lékařské ošetření. Policisté, kteří byli odvezeni do nemocnice, již byli propuštěni do domácího léčení, doplnila Kropáčová.

"Já předpokládám, že budou (tresty) velmi drakonické," uvedl dnes v rádiu Impuls Hamáček. Lidé, kteří při nedělní demonstraci napadli policisty, nepřišli podle ministra protestovat, ale jen se poprat s policií. "Ti, kteří se vrhli na policisty, tak podle mě musí dostat exemplární tresty. Ale je to můj názor, ve finále rozhoduje soud," dodal.

Podle Švejdara bylo kvůli demonstraci nasazeno asi 1000 policistů, což zkomplikovalo práci sboru. Upozornil, že práci policie ztěžuje i to, že přibývá policistů, kteří jsou buď nakaženi koronavirem, nebo jsou v karanténě. K dnešnímu dni je jich kolem 2000.

Akci svolal občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Podle jeho vyjádření na facebooku policie nezákonně zablokovala všechny východy ze Staroměstského náměstí. Poté "agresivní elementy" a policejní provokatéři rozpoutali střety, uvedl spolek. Zablokování únikových koridorů z akce však podle HON vyvolalo v části demonstrantů silné negativní emoce, a ti se tak ke střetům připojili. "Od všech projevů násilí po konci demonstrace se distancujeme a žádáme policii, aby se napříště zdržela takovýchto neprofesionálních akcí," uvedl spolek.

Pražská policie se proti tvrzení spolku důrazně ohradila a odmítla také, že by incident vyprovokovala. Policisté podle Kropáčové z taktických důvodů uzavřeli dva východy z náměstí, další ale byly otevřené. Sám organizátor také účastníky opakovaně upozornil, kterými ulicemi mohou lidé odejít. "Všichni měli možnost v klidu opustit náměstí a nikdo jim v tom nebránil," řekla ČTK Kropáčová. Na náměstí se ale i po výzvě policistů k rozejití zdržovali lidé. Další východy z náměstí podle mluvčí byly uzavřeny až ve chvíli, kdy to bylo potřeba kvůli zákroku proti demonstrantům, kteří na policii útočili.

Fotbaloví a hokejoví fanoušci různých klubů předem avizovali, že se k demonstraci připojí. Spolek původně počítal s dvouhodinovým programem, demonstraci ale ukončil po hodině. Magistrát jej vyzval k ukončení akce, protože počet účastníků několikanásobně překročil 500. Podle odhadu úřadu jich bylo zhruba 2000, stejný odhad zveřejnila policie. Většina z demonstrantů neměla roušky.

Hamáček uvedl, že svolavatel protestu nese odpovědnost za dění na akci a bude kvůli tomu čelit správnímu řízení. Organizátor demonstrace Ivan Sochor ale trvá na tom, že samotná demonstrace byla zvládnutá, žádný zákon při ní nebyl porušen a na pokyn magistrátu po hodině skončila. "Opravdu za to ani nemohu nést následky. Za to, co se poté semlelo, odpovědnost necítím," řekl Sochor rádiu Impuls.

Útoky na policii odsoudili o víkendu premiér Andrej Babiš (ANO), prezident Miloš Zeman i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Související

Více souvisejících

demonstrace proti opatřením (18.10.2020) Praha Demonstrace Jan Hamáček Policie ČR

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy