Proti plošnému zavření škol kvůli covidu těsná většina Čechů, ukázal průzkum

Proti opětovnému plošnému zavření škol při zhoršení situace s koronavirem byla v polovině září těsná většina lidí v Česku, zhruba dvě pětiny měly opačný názor. Povinné by mělo být vzdělávání na dálku na základních a středních školách při jejich uzavření podle zhruba dvou třetin dotázaných. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V jarní vlně koronavirové epidemie vláda výuku na základních, středních, vyšších odborných i na vysokých školách zrušila od 11. března. Obnovovala se postupně v omezené míře od 20. dubna, žáci druhého stupně základních škol s výjimkou deváťáků ale zůstali doma až do konce školního roku. Děti, které nechodily do školy, učitelé vzdělávali na dálku.

V průzkumu v polovině září bylo proti opětovnému plošnému zavření škol 51 procent české veřejnosti, souhlas s uzavřením v případě zhoršení situace s nákazou vyjádřilo 42 procent lidí. Desetina se k věci neuměla vyjádřit. "Rozhodný souhlas s uzavřením škol při zhoršení situace s šířením koronaviru se častěji objevoval u mladých lidí ve věku 15 až 19 let a pak u nejstarší věkové kategorie, tedy u lidí starších 60 let, jinými slovy tedy především u samotných studentů a u důchodců," uvedlo CVVM.

Při případném uzavření škol se pro povinné vzdělávání na dálku na základním i středním stupni vyslovilo 66 procent Čechů, dobrovolná by výuka měla být podle zhruba pětiny. Proti distančnímu vzdělávání byla v obou případech méně než desetina dotázaných. Výrazně se přitom podle CVVM nelišily názory na distanční vzdělávání u lidí s dětmi, kterých se výuka na dálku na jaře týkala, a lidí bez takových dětí.

Zajištění distanční výuky bylo pro rodiče na jaře spíše snadné, uvedlo to 52 procent z nich. "Necelá polovina (46 procent) naopak uvedla, že zajištění této výuky považovali za obtížné," napsali autoři průzkumu. Mezi 5. a 20. zářím se dotazovali 951 lidí ve věku od 15 let.

Střední, vyšší odborné a základní umělecké školy se kvůli šíření nemoci covid-19 znovu uzavřely od tohoto pondělí v regionech označených na mapě rizika nákazy červenou nebo oranžovou barvou. Opatření se týká většiny Česka, platí zatím na dva týdny. Již dříve také v některých regionech musely na on-line výuku přejít vysoké školy.

Související

Ilustrační foto

Úroveň tělesné zdatnosti dětí se od 90. let výrazně zhoršila

Dnešní děti se oproti školákům z 90. let výrazně zhoršily ve vytrvalostním běhu, naopak podobné výsledky v porovnání se svými vrstevníky z předchozí generace dosahují žáci ve skoku dalekém a v leh-sedech. Vyplývá to z testování, které s dalšími institucemi připravila Česká školní inspekce (ČŠI).

Více souvisejících

studenti CVVM průzkumy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy