Rada vlády: Čeští Romové by měli pomoci s hledáním bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny

Čeští Romové a Romky by měli pomoci s hledáním bydlení pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Vyzvali je k tomu občanští členové rady vlády pro záležitosti romské menšiny spolu se zástupci neziskových organizací a státní správy, uvedl dnes server Romea.cz.

Člen vládní rady pro romskou menšinu Jan Husák podle serveru uvedl, že roste obava z nedostatečných kapacit bydlení pro romské běžence z Ukrajiny. Také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve čtvrtek uvedl, že je složité najít ubytování pro romské uprchlíky.

Vládní rada si podle Husáka uvědomuje složitost hledání ubytování pro běžence, ale zároveň má obavy z nedostatku kapacit pro Romy z Ukrajiny. "Jedním ze způsobů, jak odvrátit tuto stupňující hrozbu, je zapojení samotných Romů a Romek do pomoci s hledáním, zprostředkováním či nabídkou bydlení fyzických osob, které mají oprávnění s nemovitostí nakládat," sdělil podle serveru Husák.

O potížích s hledáním ubytování pro romské běžence mluvil Rakušan ve čtvrtek na jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Jednu skupinu romských běženců tvoří podle něho lidé s maďarskými pasy, a nemají tedy nárok na žádnou pomoc. Druhá skupina s ukrajinskými doklady chce zase podle něho společné ubytování. "Není úplně lehké nemovitosti sehnat," doplnil.

Husák ocenil spolupráci státní Správy uprchlických zařízení, policie, hasičů a dalších představitelů státu na jednáních se zástupci romských neziskových organizací. "V rámci těchto společných setkání byly nastaveny společné postupy pro účinnější práci se specifickými skupinami osob, jako jsou Romové, a položeny základní parametry podmínek pro systémovou podporu při řešení problémů spojených s pomocí romským uprchlíkům," uvedl.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 5 milionů lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

Související

Více souvisejících

Romové uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy