Snoubenci stále věří v uspořádání svatby, pomoci může testování

Snoubenci podle svatebních agentur věří, že budou letos moci plánované svatby uskutečnit. Někteří je přesunuli z května na září, lidé, kteří opakovaně kvůli vládním protiepidemickým opatřením loni obřad zrušili, už ho neodkládají a jsou připraveni svatbu uskutečnit i v omezeném režimu. Zástupkyně svatebních agentur to sdělily ČTK. Pořadatelé svateb vidí východisko v testování svatebčanů, situaci v jejich oboru by mohlo usnadnit i zavedení tzv. covidových pasů.

Agentura Exclusive Weddings In Prague má podle své majitelky Andrey Hanušové na tento rok poměrně dost nasmlouvaných svateb, první na začátek června. Všechny služby jsou předobjednané, řekla. Domluvených má už i několik svateb na příští rok ze Spojených států.

"Byla bych ráda, kdyby se svatby mohly uskutečnit a pokud by byly restrikce, tak ať se lidé před svatbou otestují. Testy se dají lehce koupit a nevidím nic jednoduššího, než že při vstupu na svatbu kromě sklenky sektu dostanou hosté i test. Pokud se takto mohou testovat lidé ve firmách, proč by to nešlo na svatbě," uvedla.

Zakladatelka a manažerka svatební agentury Wedding Design Markéta Fryčová má první zakázky domluvené na konec května. Při řešení otázky, zda svatbu letos uskutečnit či ne, podle ní záleží na prioritách snoubenců. "Jestli slečna vždy snila o nádherné a dlouhé cestě kostelem k oltáři, představovala si prozářený den s rodinou a přáteli, pak je lepší svatbu odložit. Pokud se ti dva těší až budou rodina a budou mít stejné příjmení, pak má smysl udělat krásný intimní obřad," řekla.

Dost lidí podle Fryčové doufá, že v létě bude volnější režim. Přesto i těmto snoubencům doporučuje připravit scénář na plný počet hostů, do 30 lidí i na minimalistickou verzi s 15 účastníky.

Horší je podle ní postavení služeb v oboru. "Co budou dělat dodavatelé, kteří mají rezervovaný termín a svatba nebude? Z čeho budou žít, obzvlášť, pokud jsou to svatební profesionálové? Tohle je čistá hrůza, protože samozřejmě podpora od státu je minimální. S kýmkoliv jsem v kontaktu, musel si najít brigádu, nebo si našel novou práci. Jak to bude dál, nikdo nedokáže odhadnout," uvedla dále.

Možnost upořádat svatbu, ale také křtiny nebo pohřeb s testem, by byla podle Fryčové záchrana. Vláda by podle ní neměla tyto události, jakými je svatba, přehlížet. Je to podle ní jeden z nejvýznamnějších dnů v životech lidí a zároveň svatební byznys tvoří důležitou součást ekonomiky.

Svatby se nyní mohou konat jen v rámci okresu, kde má bydliště jeden ze snoubenců. Druhý snoubenec smí hranici okresu překročit, stejně jako svědek. Ostatní svatebčané mohou na svatbu pouze ve svém okresu. Účastnit se jí může maximálně 15 lidí, včetně oddávajícího a matrikáře. Svatební hostinu není dovoleno pořádat v restauraci ani doma. Podrobné informace ke konání svatby za současného stavu lidé najdou na covidportálu.

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 
svatba

Kyjev za pět měsíců války s Ruskem zaznamenal rekordní počet sňatků

Kyjev za pět měsíců války s Ruskem zaznamenal rekordní počet sňatků, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Od 24. února, kdy ruská vojska zaútočila, do 23. července bylo v hlavním městě uzavřeno 9120 sňatků, vyplývá ze statistik ukrajinského ministerstva spravedlnosti. Ve stejném období loňského roku se vzalo 1110 párů, informoval deník, který nové údaje připsal vlivu války a válečného stresu.

Více souvisejících

Svatby

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy