Tisíce lidí podepisují petici proti rouškám. Odkazuje se na studii, která jejich nošení podporuje

Na internetu se před necelým měsícem objevila petice proti povinnému nošení roušek. Poté, co ministerstvo zdravotnictví na počátku tohoto týdne oznámilo návrat roušek, se začala šířit mezi lidmi a nasbírala více než 20 tisíc podpisů. Petice se odkazuje na tři hlavní studie, z nichž ale ani jedna není k tématu relevantní.

"My, občané České republiky, požadujeme po Vládě České republiky, aby v souvislosti s údajným onemocněním COVID-19 na území ČR zrušila či v budoucnu nezavedla: povinné zakrývání obličeje maskou či rouškou, povinné dodržování rozestupů mezi lidmi, omezení počtu osob pro veřejné akce, pravidla pro shlukování osob," uvádí autoři petice.

Odkazují se přitom na několik studií, z nichž tři uvádí jako hlavní odůvodnění vzniku petice. Ta byla vytvořena na konci července, tisíce podpisů na ni ale přibyly až poté, co bylo tento týden částečně obnoveno nošení roušek.

Do uzávěrky článku čítala petice více než 20 tisíc podpisů od lidí, kteří nesouhlasí s opatřeními proti šíření nemoci covid-19, předně proti nošení roušek, jak stojí v názvu petice. Ve skutečnosti ale žádná ze tří zmíněných hlavních studií nošení roušek nepodporuje.

Jako první je zmíněna studie s názvem "Roušky nefungují", za níž stojí výzkumník z Ontario Civil Liberties Association Denis G. Rancourt. Studie byla původně zveřejněna na odborném portálu ResearchGate, odkud byla následně pro svou nerelevanci stažena.

"Vzhledem k pochybnému vědeckému základu a kontroverznímu tématu je obsah, který jste zveřejnil, porušením našich podmínek," stojí v prvním odůvodnění. V dalším odůvodnění, které si autor vyžádal, je uvedeno, že studie je v rozporu s všeobecně platnými doporučeními důvěryhodných agentur a vlád a neprošel kontrolou vědecké komunity.

Na internetu se přitom nachází řada studií, které prospěšnost roušek v případě pandemie covidu-19 potvrzují, mnoho z nich si navíc nechali vypracovat důvěryhodní zadavatelé, jednu i například Světová zdravotnická organizace (WHO).

Druhou studii, na níž se autoři petice odkazují, okomentovali slovy "přenositelnost "SARS-CoV-2" od asymptomatického jedince nebyla prokázána ani u jedné z 455 osob." To sice studie potvrdila, autoři petice už ale nezmínili, že vliv na to mají pravděpodobně i roušky.

Jak je totiž ve studii jasně uvedeno, testovaní lidé nosili po většinu času nějakou formu ochrany obličeje. "Účinná preventivní a kontrolní opatření jsou užitečná při prevenci šíření asymptomatických přenašečů covid-19," píší autoři studie v závěru.  

Jako třetí zmiňují studii, kterou zveřejnil v roce 1919 Milton J. Rosenau v Journal of the American Medical Association. Ten skutečně v období španělské chřipky prováděl řadu experimentů, při kterých například odebral krev nakažených pacientů a naočkoval jí do těla zdravých lidí, z nichž nikdo neonemocněl.

Pomineme-li, že jde o studii k úplně odlišné nemoci, autoři petice vynechali fakt, že ve studii se autor rovněž zabývá otázkou, proč přenos nemoci neprokázal. "Myslím, že musíme být velmi opatrní, abychom z negativních výsledků nevyvodili žádné pozitivní závěry," uvedl.

Dodal, že je třeba zvážit mnoho faktorů. Dobrovolníci totiž mohli být imunní. A mohli také nemoc prodělat dříve. "Pokud jsme se něco naučili, tak to, že si nejsme jisti, co o nemoci víme," dodal autor.

Související

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

Více souvisejících

petice Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 33 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

Princezna Kate si prochází peklem, tvrdí osoba blízká manželce prince Williama

Princ William se již vrátil k povinnostem člena britské královské rodiny, ale jeho žena zůstává v ústraní. Princezna Kate bojuje s blíže nespecifikovaným typem rakoviny. Podle osoby blízké princi a princezně si pár prochází těžkým obdobím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy