Třicátá lavička Václava Havla je v Brně, exprezident by dnes oslavil 83. narozeniny

V pořadí třicátá lavička Václava Havla je ode dneška součástí první kapucínské terasy pod brněnskou katedrálou Petrov. V den, kdy by Václav Havel oslavil třiaosmdesáté narozeniny, ji odhalila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) spolu s rektorem Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) a Havlovým blízkým přítelem Petrem Oslzlým.

"Přeji lavičce, aby se na ní lidé setkávali a vedli dialog, což je její účel všude na světě," řekla Vaňková.

Umístění lavičky navrhl rektor Oslzlý, který dříve působil jako dramaturg a režisér Divadla Husa na provázku. "Toto místo s Václavem Havlem velmi úzce souvisí. A to nejen tím, že jej s Divadlem Husa na provázku spojuje ulička Václava Havla. Prostor má také silný genius loci, je to místo duchovní a Václav Havel sem při svých návštěvách Brna rád zacházel," uvedl Oslzlý.

Brno je třicátým místem na světě, kde se lidé můžou posadit na lavičku Václava Havla. Jejím autorem je designér Bořek Šípek a stala 300 tisíc korun. pic.twitter.com/NNw8kKLV2a

— Barbora Blažková (@Blazkova_CT) October 5, 2019

Přípomínkou výročí Havlova narození se dnes stal také inzerát, který vyšel ve společenské kronice deníku Právo. Upozorňuje na nedožité 83. narozeniny Ferdinanda Vaňka, což je ústřední postava Havlových divadelních her. Blahopřání tehdejšímu disidentovi Havlovi kamuflované jménem Ferdinand Vaněk vyšlo v někdejším Rudém právu i v říjnu 1989, tedy ještě za minulého režimu, kdy Rudé právo Havla systematicky očerňovalo. Nikdo v tehdejší redakci si před 30 lety této lsti nevšiml a inzerát vyšel. Vzbudil značnou pozornost a i ti, kdo dosud nevěděli, jak Václav Havel vypadá, se to z jeho fotografie u inzerátu dozvěděli.

"Dnes tedy přichází na stránky novin Ferdinand Vaněk podruhé. I když dnešní Právo není ani právním, ani ideovým nástupcem tehdejšího Rudého práva, považujeme za správné připomenout i tuto úsměvnou kapitolu české žurnalistiky. Zadavateli dnešního inzerátu děkujeme za vtipnou připomínku časů, které už jsou naštěstí navždy pryč," uvedl k tomu dnes šéfredaktor Práva Zdeněk Porybný na stránce věnované komentářům.

Pokud jde o lavičku připomínající Havla, její podoba je všude na světě stejná. Jde o dvě zahradní židle spojené se stolkem, kterým prorůstá strom, nejčastěji lípa, stejně, jako je tomu v Brně. Na okraji stolku stojí v češtině a angličtině nejslavnější citát Václava Havla: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí." Podobu lavičky navrhl Havlův přítel a dvorní architekt, designér Bořek Šípek.

Město na vznik lavičky vyhlásilo veřejnou sbírku, která bude pokračovat do konce srpna 2021 a zatím se v ní vybralo 30.000 korun. Náklady na vznik a umístění vzpomínkového místa byly 300.000 korun, zahrnují jednak výrobu lavičky, ale také autorská práva na design a užití jména Václava Havla. Část peněz se vrací do Knihovny Václava Havla.

Lavička Václava Havla je projekt pamětních míst věnovaných zesnulému prezidentovi. První lavička vznikla ve Washingtonu, další jsou v Dublinu, Barceloně, v Praze, Českých Budějovicích nebo Hradci Králové. Také další lavička bude umístěna na Moravě, konkrétně ve Zlíně.

Dramatik, disident a první porevoluční československý prezident Václav Havel se narodil 5. října 1936 v Praze. Byl vedoucí osobností československého disentu a od roku 1968 aktivně vystupoval proti režimu, za což byl často vězněn. Stal se hlavní postavou převratu, který začal v listopadu 1989, a o měsíc později byl poprvé zvolen československým prezidentem.

Havel byl uznávanou osobností i v zahraničí. Prezidentský úřad Českoslovenké, respektive České republiky vykonával až do roku 2003. Zemřel v prosinci 2011.

Související

Více souvisejících

Václav Havel Brno Markéta Vaňková (ODS Brno) Divadlo Husa na provázku

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

Facebook a Instagram bude vyšetřován EU

Facebook a Instagram budou podrobeny vyšetřování Evropské unie kvůli možnému porušení pravidel pro moderování obsahu, sdělili čtyři lidé deníku Politico.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy