U Sněmovny demonstrovali kritici dostavby Dukovan, poslancům zaslali výzvu

Asi 20 kritiků stavby plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany protestovalo dnes dopoledne na Malostranském náměstí u Poslanecké sněmovny. Akci pořádaly organizace Hnutí Duha, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, Milion chvilek pro demokracii a iniciativa Ne tunelu Moskva - Dukovany.

Organizátoři happeningu zaslali v úterý poslancům výzvu, v níž požadují, aby odmítli zákon s označením "Lex Dukovany", který má stavbu nového reaktoru podpořit.

Účastníci akce vztyčili na náměstí šestimetrový černý nafukovací tunel a procházeli jím v maskách Vladimíra Putina s nápisy: "Nové Dukovany = drahá elektřina do konce století", "Ruská trojka - Putin, Zeman, Havlíček", "Slunce a vítr máme i bez Putina", "Nové Dukovany = drahá elektřina do konce století" nebo "Nové Dukovany - nejdražší a nejzbytečnější stavba v ČR".

Části opozice se v úterý nepodařilo vyřadit z nynější schůze Sněmovny další schvalování zákona k výstavbě nového dukovanského bloku. Návrh Heleny Langšádlové (TOP 09) podpořený Janem Bartoškem (KDU-ČSL) nezískal při projednání změn programu dostatek hlasů. Bartošek pak neprosadil ani přesun předlohy až na závěr bloku zákonů, které by mohla dolní komora na schůzi schvalovat. Finální debata o zákonu k Dukovanům by tak mohla pokračovat v pátek, případně příští týden.

Část opozice chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby. Její kritiku vyvolalo koncem března oznámení ministerstva průmyslu, podle kterého Česko v tendru sice neosloví čínskou společnost CGN, ale nadále počítá s ruským Rosatomem. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - vedle Rosatomu francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse. Výběrové řízení by ale měla vypsat až příští vláda.

"Žádáme současné opoziční strany, aby jasně deklarovaly, jak po volbách hodlají postupovat. Žádáme také, aby demokratické strany přezkoumaly všechny dosud učiněné nedemokratické kroky a v krajním případě se i vrátily na začátek celého procesu, pokud by hrozilo, že nebudou ochráněny bezpečnostní a ekonomické zájmy veřejnosti," uvedla dnes mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Hana Strašáková.

Související

Jaderná elektrárna Temelín Komentář

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.
Vláda ČR

Vláda chce nová pravidla pro nominace prezidentských kandidátů. Řešila i Dukovany

Poslanci a senátoři už nebudou moci před volbami prezidenta republiky podpořit kandidaturu více než jednoho prezidentského kandidáta. Návrh na změnu zákona o volbě prezidenta republiky projednala vláda na středeční schůzi. Zabývala se také nezbytnými přípravami dopravní infrastruktury potřebnými k zahájení a následnému průběhu výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Dukovany Poslanecká sněmovna Milion chvilek pro demokracii

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy