V Česku už je 21 nakažených koronavirem, karanténa bude i pro cizince

Počet lidí nakažených novým typem koronaviru v Česku stoupl na 21. Po jednání krizového štábu to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Proti dnešnímu ránu tak dva infikovaní přibyli. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie ode dneška i cizincům, kteří v Česku trvale či přechodně žijí. Na deseti hraničních přechodech budou namátkové kontroly, při nichž budou policisté cestujícím měřit teplotu. Česko přestane také vydávat víza lidem v Íránu.

Povinnost ohlásit se po návratu z Itálie lékaři a zůstat ve dvoutýdenní karanténě platila dosud jen pro Čechy a Češky. Dnes se rozšířila i na cizince, kteří v ČR žijí trvale či přechodně.

"Je to de facto rozšířené opatření, které jsme vydali pro české občany. Teď to doplňujeme pro cizince s přechodným nebo trvalým pobytem, kteří se vrátili z Itálie," řekl Babiš. Turistů se nařízení netýká, podle Babiše jde o pobyt nad 90 dní. Podle ministerstva vnitra žilo v Česku na konci ledna přechodně či trvale 598.704 cizinců. Z Itálie pocházelo zhruba procento z nich.

Policie bude ve spolupráci s celní správou a hasiči od pondělí 9. března od 07:00 předávat cestujícím na deseti přechodech státní hranice letáky s informacemi v češtině, angličtině a němčině. Stanoviště policisté začnou budovat v neděli. Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO) na twitteru uvedl, že leták dostane i každý cestující 35 mezinárodních vlaků. Rozdávat by je měli průvodčí. Letáky dostanou i cestující všech leteckých spojů. Po pondělním jednání vlády se premiér a ministr průmyslu a dopravy sejdou se zástupci cestovních kanceláří.

Z rozhodnutí krizového štábu @ZdravkoOnline budou policisté, spolu s Celní správou a HZS na 10 vybraných hraničních přechodech se SRN, Rakouskem a Slovenskem provádět namátkové kontroly a preventivní úkony, které mají za cíl snížit riziko šíření nákazy koronavirem.

— Policie ČR (@PolicieCZ) March 7, 2020

Novými nakaženými jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podnájemnice jedné z dříve potvrzených pacientek a člověk, který byl v italském lyžařském středisku Passo Tonale v Trentinu (Tridentsko). U všech 21 pacientů je průběh nemoci mírný, uvedl Vojtěch. "Dva nové případy jsou v domácí izolaci," řekl ministr. Celkem 19 z 21 pacientů si infekci přivezlo z ciziny, ve dvou případech se nemoc přenesla v Česku.

Dva poslední případy potvrdila laboratoř Nemocnice Na Bulovce. Celkem vyšetření vyhodnocuje osm pověřených laboratoří v republice. Některá média dnes uvedla, že Vojtěch lhal o lékařce ze soukromé laboratoře. Pracoviště, které nepatří mezi osm vybraných, potvrdilo nákazu u dvou lidí. Ministr v pátek řekl, že doktorka neopatrně pracovala se vzorky a je podezření, že se nakazila. Lékařka to vyvrátila. Dnes se jí ministr omluvil. "Byla to informace, která nebyla správná," řekl dnes Vojtěch.

Dále posilujeme informační servis. Každý cestující mezinár. vlakových spojů dostane leták ke koronaviru, ŘSD umisťuje oznámení na odpočívadlech ze směru Rak/Něm, dále na benz.čerpadlech, vybraných obchodech, fast foodech. Informace na všech el.tabulích na dálnicích a nádražích. pic.twitter.com/4qtFpKILZt

— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) March 7, 2020

Česko po dohodě resortů zdravotnictví, vnitra a zahraničí pozastaví také vydávání víz lidem v Íránu. Mimořádné opatření vyhlásí ještě dnes. "Írán je skutečně tikající bombou. Počet případů je tam mimořádný, za den je jich víc než 1000," uvedl Vojtěch.

Krizový štáb, který vznikl kvůli prevenci před šířením koronaviru, jednal dnes na ministerstvu podle premiéra od 12:00. Vedle čtyř členů vlády (všichni ANO či za ANO) v něm zasedli zástupci Státního zdravotního ústavu, celníků, policie či armády i hygieničky. Představitelé ministerstev ve správě ČSSD - tedy třeba ministerstva práce a sociálních věcí - na tiskové konferenci po skončení jednání nebyli.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

Česká republika Adam Vojtěch (ANO) Karel Havlíček Cizinci ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy