V Praze platí rozšířená povinnost nosit roušku, lidé většinou nařízení dodržují

Obyvatelé Prahy ve většině případů dodržují rozšířenou povinnost nosit roušky, která se nově vztahuje například na tramvaje a autobusy MHD nebo veřejné budovy. Někteří je dnes dopoledne předčasně odkládali ve vestibulech veřejné dopravy. Vyplývá to ze zjištění reportérů ČTK. Problémy zatím nezaznamenaly ani oslovené radnice.

Dopravní podnik (DPP) rozšířil hlášení o povinnosti mít roušku do tramvají a autobusů a nadále má rozmístěny v prostorách MHD informační cedule. Dodržování povinnosti nadále sledují strážníci.

Na nástupišti metra Hlavní nádraží a v přijíždějících soupravách měli roušky nasazené téměř všichni lidé, řada z nich si ochranu dýchacích cest snímala hned po opuštění prostoru metra. V navazující nádražní hale neměla roušku nasazenou zhruba desetina lidí. Nádražní bezpečnostní služba je na povinnost vyhlášenou pražskými hygieniky neupozorňovala.

Z rozhodnutí @ZdravkoOnline se od 1. 9. vrací povinnost nosit roušky i do veřejné dopravy (MHD, meziměstská doprava, taxislužby). Děkujeme všem za dodržování opatření, kterými pomáháte zvládnout epidemii koronaviru.? pic.twitter.com/2LxjWVFkg7

— Ministerstvo dopravy (@min_dopravy) August 31, 2020

Disciplinovaní byli podle reportérů ČTK cestující v povrchové dopravě. V autobusu z pražských Bohnic do Kobylis měli roušku všichni lidé. Stejně tomu bylo v případě tramvají ve Švehlově ulici na Praze 10, kdy měli lidé roušky často i na tramvajových zastávkách.

Na povinnost mít roušku ve veřejných prostorech úřadů upozorňují na magistrátu nebo radnicích informační cedule. Magistrát pak navíc zpřísní vstup do hlavní budovy na Mariánském náměstí. "Pravidla pro vstup zavádíme postupně. Již dnes jsou v budovách umístěny informace o snížené kapacitě výtahů a desatero preventivní ochrany včetně informací o povinnosti nosit roušky," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Infocedule rozmisťují radnice. Ve své budově je má například Praha 4. "Lidé na radnici chodili s rouškou často již v minulých měsících, neboť naše radnice je spojena s poliklinikou a je zde lékárna, kde byly povinné již dříve," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Pravidla podle něj dodržují také úředníci, kteří je mají i při jednáních s větším počtem osob.

V budově hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici měla roušku zhruba polovina návštěvníků, zaměstnanci za plentami nikoliv. Ve vstupu visí jen výzva, aby lidé kvůli šíření epidemie dodržovali dvoumetrové odstupy.

DPP dosud vyzýval cestující k nošení roušek prostřednictvím hlášení pouze v metru. Od dnešního dne bylo rozšířeno i na povrchovou dopravu. "S ohledem na doporučené nošení roušek nebyly informační samolepky ze dveří autobusů ani tramvají odstraňovány," uvedla mluvčí Aneta Řehková. Podnik má infocedule i u vstupů do metra a nadále provádí intenzivnější úklid a dezinfekci vozů.

Na dodržování nařízení budou dohlížet strážníci, kteří plánují kromě běžné hlídkové činnosti navíc akce zaměřené přímo na nošení roušek. Kdy přesně budou, nechtějí prozradit. "Co se týká samotného posuzování (přestupků), konkrétní řešení i stanovení sankce závisí vždy na posouzení strážníka, který situaci posuzuje a na tom, jak danou situaci vyhodnotí s ohledem na všechny okolnosti přestupkového jednání v danou chvíli na konkrétním místě," uvedl ředitel strážníků Eduard Šuster.

Kromě výše zmíněných případů budou roušky povinné také u říjnových voleb. Ode dneška byla také zkrácena izolace a karanténa pro nakažené koronavirem a lidi, kteří s nimi byli v kontaktu, a to ze 14 na deset dní.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Praha MHD Praha Dopravní podník Praha Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 54 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy