V ústecké nemocnici leží 14 lidí s podezřením na koronavirus

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem čeká na infekčním oddělení 14 lidí na výsledky testů na koronavirus. Je tam i jedna pacientka nakažená koronavirem. Leží na stanici číslo 3 určené pro případnou hospitalizaci pacientů s onemocněním COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Podle primářky infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce bude žena asi převezena do Prahy. Primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý zatím takovou informaci nemá, a žena tak dál zůstává v Ústí nad Labem, řekl ČTK Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní.

Žena se z Itálie vrátila v pátek. Měla horečku, zimnici, bolesti svalů a kloubů a kašel. Byla v Itálii ve stejném hotelu jako muž z Děčína, u něhož se nákaza potvrdila v neděli.

"Včera (v pondělí) na úřadu vlády nařídil ministr zdravotnictví, že pacienti s prokázanou infekcí mají zůstávat ve spádových infekcích," řekl dnes ČTK Dlouhý. Pacientce se podle něj vede dobře, její onemocnění má lehký až středně těžký průběh. Ve středu budou lékaři s pacientkou jednat o jejím možném převozu domů, doplnil primář.

Po převozu domů bude žena poučena, aby chránila své okolí tím, že bude nosit roušku. Zda bude infekční i po zaléčení, není podle primáře jisté a je to předmětem zkoumání.

Další člověk, který se nakazil na dovolené v Itálii, je podle deníku Blesk děčínský zastupitel Petr Toncar. "Byli jsme jako rodina sami v oblasti severní Itálie, která byla panem ministrem (Adamem) Vojtěchem zveřejněna jako oblast riziková," řekl Blesku.

Středisko Auronzo di Cadore v Benátsku, kde nakažený muž a žena pobývali ve stejném hotelu, je menší, níže položené rodinné lyžařské centrum v Dolomitech. Čeští lyžaři jej příliš nenavštěvují. Skipasy má společné se známým velkým střediskem Cortina d'Ampezzo vzdáleným 30 kilometrů. Pobyty v Auronzo di Cadore, v němž převažují modré sjezdovky vhodné pro děti a začátečníky, nejsou v nabídce velkých českých cestovních kanceláří. Obec Auronzo di Cadore má přes 3000 obyvatel.

V ČR bylo k dnešnímu ránu otestováno 236 osob, z toho bylo potvrzeno pět pozitivních nálezů. Tři pozitivní výsledky doplnily v průběhu pondělního večera další dva. Nejedná se o zcela nové případy, ale o jedince, kteří byli v kontaktu s již dříve nakaženými https://t.co/nv7BPQgPBW

— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) March 3, 2020

Olga Štorkánová z protiepidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem dnes ČTK řekla, že se od pondělního večera počet lidí, kteří jsou v domácí karanténě nezměnil. Doma tak zůstává 14 lidí.

Na stanici volají denně desítky lidí, na protiepidemiologickém oddělení tak musejí pomáhat i zaměstnanci z jiných oddělení. "Jsme posílení pracovníky z vlastních řad," dodala Štorkánová.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nemocnice v Ústí zavřela část JIP kvůli koronaviru

Ústecká nemocnice uzavřela část jednotky intenzivní péče (JIP), neboť zjistila nový koronavirus u jednoho ze zaměstnanců. Informaci, kterou dnes zveřejnil server Blesk.cz, ČTK potvrdila Krajská zdravotní, pod niž nemocnice patří.
Nemocnice Na Bulovce

Z nákazy koronavirem se v ČR vyléčilo šest pacientů

V Česku se z nákazy koronavirem vyléčil šestý pacient. Jde o studentku z Ekvádoru, která byla jako jedna z prvních pacientů hospitalizovaná v Nemocnici na Bulovce. Po ženě z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jde dnes již o druhého člověka, o kterých nemocnice informovaly, že se z nemoci vyléčili.

Více souvisejících

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem Ústecký kraj ústí nad labem Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy