Válková, Ženská lobby i někteří muži. Kdo si přeje přijetí Istanbulské úmluvy?

Česká ženská lobby, která zastřešuje 37 organizací na podporu žen, rodin či lidských práv, vyzvala politiky a političky k ratifikaci úmluvy proti domácímu a sexuálnímu násilí. Přijetí takzvané Istanbulské úmluvy podpořili i někteří muži. Natočili spot, v němž čtou výpovědi týraných a znásilněných žen. Také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) je přesvědčena, že ratifikace dokumentu je v Česku potřeba. Na dnešek připadá mezinárodní den proti násilí na ženách.

"Je opravdu potřeba, abychom ratifikovali Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Nejenom, že tím jasně deklarujeme, že toto téma bereme v České republice velmi vážně, ale zároveň tak zajistíme větší přístupnost služeb pro oběti," sdělila dnes ČTK Válková.

Úmluva vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

V Česku úmluva vyvolává silné emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není dokument potřeba a postavil by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by naopak zdůraznil nepřijatelnost násilí a ukotvil poskytnutí pomoci obětem i pachatelům. ČR úmluvu podepsala v květnu 2016. Aby začala platit, má ji ještě ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Válková už dřív řekla, že by se dolní komora mohla začít dokumentem zabývat příští rok na jaře poté, co by ho projednala vláda.

Podle ženské lobby v Česku síť pomoci obětem, azylové domy, psychoterapeutické služby pro rodiny či centra pro znásilněné chybí. Přijetím dokumentu by ČR vyslala "jasný signál celému světu", že chce problém řešit, uvedla lobby. Podle Otevřené společnosti schází ale k řešení politická vůle a úmluva se zneužívá jako "levná politická karta". "Aktuálně jsme svědky nedůstojné nechuti ratifikovat úmluvu. Ratifikace je přitom příležitostí sdělit obětem násilí, že česká společnost si závažnost problému uvědomuje a nezlehčuje ho," míní Tomaš Pavlas z Otevřené společnosti.

Přijetí úmluvy chce společnost podpořit spotem, který vznikl v iniciativě Genderman. Muži ve videu čtou příběhy žen, které se staly terčem násilí a vyhledaly pomoc v organizaci proFem. Některým se chvěje hlas, jiní utírají slzy. Na závěr se dozvědí, že jedna z žen, které sedí proti nim v místnosti, je pisatelka příběhu. Podle ředitelky proFem Jitky Polákové zatím žádný z pachatelů popisovaných činů nebyl potrestán.

Do evropské kampaně proti sexuálnímu násilí se v Česku zapojila pak Liga otevřených mužů (LOM) a SOS centrum Diakonie v Praze. "O sexuálně motivovaném násilí si často myslíme, že se odehrává někde v temných uličkách, kde číhá neznámý útočník. Tak to není. Většinou se jedná o násilí, které působí blízká osoba. Nejčastěji partner," uvedl garant projektu Muži proti násilí Tomáš Repka z ligy.

SOS centrum má program Stop násilí pro lidi, kteří ve vztazích nezvládají svou agresi. Nabízí skupinové terapie. LOM pořádá pro muže kurzy zvládání vzteku. "Základním principem je přijetí odpovědnosti za násilí a nehledání ospravedlnění ve svém okolí - manželka si za to může sama, v práci mám blbého šéfa a tak podobně. Za násilí je odpovědný vždy jeho nositel. Proto je důležité zaměřit se na původce násilí," uvedl Repka.

Na násilí na ženách zaměřila svůj průzkum v roce 2012 agentura EU pro základní práva. Výsledky tehdy ukázaly, že 32 procent Češek nad 15 let někdy zažilo nějaké fyzické či sexuální násilí. Téměř pětinu žen napadl jejich partner. Sedm procent pak mělo zkušenost se sexuálním násilím ze strany partnera.

Související

Helena Válková /ANO/

Válkovou vláda odvolala z funkce zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda dnes odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Více souvisejících

Helena Válková (ANO) Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy