Většina Čechů se stále zajímá o vývoj pandemie, bojí se o zdraví blízkých

Většina Čechů se stále zajímá o situaci okolo šíření nového typu koronaviru. V červnu to byly více než tři čtvrtiny lidí. Podobný podíl občanů se kvůli covidu bojí o zdraví svých blízkých a také zhoršení ekonomické situace České republiky. Ohledně dalšího vývoje jsou ale lidé spíše optimističtí, zlepšení čekají tři pětiny dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Dosud největší zájem o epidemii koronaviru byl v Česku loni v květnu, kdy informace vyhledávalo 85 procent lidí. Jen nepatrně menší zájem byl také letos v únoru a dubnu, kdy dosáhl shodně 82 procent. "V aktuálním červnovém výzkumu jsme zaznamenali mírný pokles zájmu (o pět procentních bodů), který se vrátil na úroveň období od června do prosince 2020," uvedlo CVVM. Více se o dění kolem koronaviru zajímají starší lidé.

O zdraví svých blízkých se kvůli covidu obává 74 procent Čechů, zhoršení ekonomické situace země 73 procent. Necelé dvě třetiny lidí pociťují obavy z omezení zdravotní péče o pacienty s jiným onemocněním, stejně tak si lidé bojí zhoršení ekonomické situace v EU a ve světě. Zhoršení ekonomické situace vlastní domácnosti se bojí 57 procent lidí.

"Co se týče ekonomických obav, tak strach ze zhoršení ekonomické situace vlastní domácnosti je aktuálně nejvyšší za celé sledované období a oproti situaci v únoru 2021 vzrostl o 10 procentních bodů," uvedli statistici. Naopak obavy ze zhoršení ekonomické situace ČR jsou v současnosti nejnižší a oproti únoru 2021 klesly o deset procentních bodů.

Zlepšení situace v dalších měsících očekává 61 procent Čechů. Je to podobné jako v dubnu. Nejpesimističtější byla česká veřejnost v září loňského roku, kdy zlepšení situace očekávalo pouze 11 procent dotázaných.

Více než tři pětiny lidí hodnotí česká opatření proti koronaviru za přiměřená. Pětina je pokládá za nedostatečná a zhruba desetina za přehnaná. Proti dubnu se o 20 procentních bodů zvýšil podíl těch, kteří opatření vnímají jako přiměřená. Naopak výrazně ubylo lidí, podle nichž toho stát v boji proti šíření koronaviru dělá příliš málo. Téměř dvě třetiny Čechů také pokládají opatření za účinná.

Pokud jde o podporu ekonomiky, hodnotí opatření státu za přiměřená 49 procent lidí. Třetina Čechů volila odpověď "příliš málo" a desetina si naopak myslí, že toho stát dělá příliš mnoho. Za účinnou pokládá státní podporu ekonomiky 44 procent veřejnosti, což je o 13 procentních bodů více než při posledním průzkumu v dubnu.

Průzkum se uskutečnil od 29. května do 13. června a zúčastnilo se ho 957 lidí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Lidé průzkumy CVVM

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy