Za pandemie přibylo lidí, kteří pijí alkohol doma o samotě, ukázal průzkum

V době koronavirové pandemie spojené s omezením kontaktů, společenských akcí i zavřením restaurací lidé pijí alkohol hlavně doma ve společnosti partnera, člena rodiny nebo se spolubydlícím. Dříve bylo nejčastějším důvodem setkání s přáteli a blízkými. Zdvojnásobil se také podíl těch, kteří pijí doma sami. Vyplývá to z výzkumu společnosti Nielsen Admosphere.

Před vypuknutím pandemie pili dotázaní nejčastěji při posezeních s přáteli a blízkými (58 procent) nebo na oslavách či během svátků (54 procent). V současnosti je nejčastější pití doma ve společnosti členů vlastní domácnosti - tuto možnost uvedlo 57 procent respondentů, což je o 17 procentních bodů víc než před vypuknutím epidemie. Druhé místo patří oslavám a svátkům, tedy stejně jako před uzávěrou země - nyní to jako příležitost ke konzumaci alkoholu uvádí 45 procent oslovených, dříve 54 procent. Pití při posezení s kamarády a blízkými se nyní nevzdalo 34 procent respondentů, ve větší míře podle autorů průzkumu jde o mladší ročníky.

K pití doma o samotě se nyní uchylují dvě pětiny lidí, zatímco před pandemií to byla pětina. Tato tendence byla dříve a je i nyní typičtější pro muže a rovněž stoupá spolu s věkem respondentů. K pití o samotě se zároveň výrazně více uchylují silní konzumenti alkoholu, tedy ti, kteří pijí víckrát za týden.

Nedávný výzkum agentury Nielsen Admosphere ve spolupráci s kampaní Suchej únor ukázal, že během pandemie lidé konzumují alkohol o něco méně, k čemuž přispělo omezení sociálních kontaktů a dalších příležitostí k pití alkoholu. Současná vlna pandemických opatření a s ní spojená další omezení kontaktů opět mírně snížila konzumaci alkoholu v méně rizikových skupinách, zatímco u těch, kteří pijí alkohol několikrát týdně, zůstala konzumace na stejné úrovni jako v únorovém výzkumu, uvedla Hana Friedlaenderová z Nielsen Admosphere.

Vysvětluje to tím, že slabší konzumenti alkoholu, tedy ti, kteří pijí alkohol jednou až čtyřikrát měsíčně, mají pití častěji spojené s nějakou sociální aktivitou, jako je posezení s přáteli či událost typu koncertu.

Zhruba třetina z oslovené internetové veřejnosti hodnotí své psychické rozpoložení v době pandemie jako spíše dobré nebo velmi dobré, čtvrtina naopak jako spíše špatné nebo velmi špatné. O něco více než dvě pětiny jsou momentálně v neutrálním rozpoložení, tedy necítí se ani dobře, ani špatně. Po psychické stránce lockdown více dopadá na ženy, lidi od 18 do 44 let a s nižším vzděláním.

Zjištěná data také neukázala jasný vztah mezi psychickou pohodou v době pandemie a konzumací alkoholu. Největší psychickou pohodu vykazují umírnění konzumenti alkoholu, kteří se napijí zhruba dvakrát až čtyřikrát měsíčně. Skupiny abstinentů nebo naopak rizikových konzumentů v průzkumu vykazovaly vyšší podíl lidí s horší psychickou pohodou.

Březnový výzkum uskutečnila agentura Nielsen Admosphere on-line formou na vzorku 460 respondentů z internetové populace starší 18 let.

Související

Více souvisejících

Alkohol Lidé průzkumy

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel v ČR: Situace se podle SZÚ ustálila. Hlášeno další úmrtí seniora

V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Letos už je evidováno téměř 15 tisíc případů onemocnění. V uplynulých dnech bylo nahlášeno také další úmrtí nakaženého seniora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy