Zdravotníci po bitce demonstrantů s policií ošetřili devět lidí, byl aktivován traumaplán

Pražští záchranáři ošetřili po střetu policie s demonstranty na Staroměstském náměstí devět lidí. Pět z nich nebylo nutné převést do nemocnice. Tři lidé utrpěli středně těžká zranění.

Záchranná služba to uvedla na twitteru s tím, že zásah se týkal úrazů hlavy, řezných poranění, dušnosti způsobené slzným plynem a opilosti.

ZZS HMP ukončila traumaplán. Celkem ošetřeno 9 osob, z toho 5 ponecháno na místě (bez nutnosti transportu). 3 lidé utrpěli středně těžká zranění, 1 člověk zraněn lehce. Šlo zejména o úrazy hlavy, řezná poranění, ebriety a dušnost po zásahu slzným plynem....

— ZZS HMP (@zzshmp) October 18, 2020

Záchranáři na místě aktivovali traumaplán. Zraněným pomáhaly čtyři záchranářské posádky, k dispozici byl také vůz pro mimořádné situace Atego s lékařem.

Demonstrace zaměřená proti epidemickým opatřením vlády začala ve 14:00, o hodinu později ji organizátoři předčasně ukončili. Počet účastníků několikanásobně překračoval povolených 500 lidí. Většina demonstrujících neměla roušky a nedodržovala předepsané rozestupy.

Ohlášené akce se účastnili i fotbaloví fanoušci. Část z nich následně zaútočila pyrotechnikou na policejní kordon. Policie útočníky během hodiny zpacifikovala za pomoci obušků a vodního děla. Ukončení traumaplánu oznámili zdravotníci před 17:30.

Magistrát vyzval k ukončení dnešní demonstrace kritiků protikoronavirových opatření vlády na Staroměstském náměstí z toho důvodu, že se jí účastnilo násobně víc lidí, než bylo povolených 500. Mluvčí magistrátu Vít Hofman na dotaz ČTK uvedl, že podle jeho informací tam bylo zhruba 2000 lidí, ale nemusí jít o konečné číslo.

"Policie hned na začátku upozornila svolavatele a poučila ho, že se tam porušují nařízení, načež se dostavili zástupci magistrátu, kteří toho svolavatele vyzvali k ukončení akce. A svolavatel slíbil, že akci do několika minut ukončí, což se stalo," uvedl Hofman. Kromě toho, že bylo porušováno nařízení nosit roušku a dodržovat rozestup, byl překročen limit 500 účastníků. Svolavatel přitom dopředu oznámil, že se do tohoto limitu vejde.

Nejsem rád, že zdravotníci budou mít práci navíc. Zákon ale neumozňuje preventivní zákazy demonstrací. Pracovníci magistrátu na místě vyzvali svolavatele k ukončení akce poté, co došlo k porušení podmínek jejího pořádání. Ten výzvu uposlechl.

— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) October 18, 2020

"Nejsem rád, že zdravotníci budou mít práci navíc. Zákon ale neumožňuje preventivní zákazy demonstrací. Pracovníci magistrátu na místě vyzvali svolavatele k ukončení akce poté, co došlo k porušení podmínek jejího pořádání. Ten výzvu uposlechl," komentoval na twitteru dnešní dění v centru Prahy její primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Související

Více souvisejících

demonstrace proti opatřením (18.10.2020) Praha Zdeněk Hřib Záchranná služba

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy