Žena na facebooku podpořila útok na muslimy. Soud jí potrestal

Pražský městský soud dnes uložil Renátě Pelikánové dvouletý podmíněný trest za to, že na facebooku chválila pachatele teroristického útoku na mešity v novozélandském Christchurchi. Uznal ji vinnou z podpory a propagace terorismu.

Státní zástupce, který navrhoval poslat Pelikánovou do vězení, se na místě odvolal. Sedmačtyřicetiletá žena u soudu uvedla, že svého příspěvku lituje. Odvolání proti verdiktu se vzdala.

Pelikánová podle státního zástupce Martina Bílého na svém facebookovém profilu napsala o teroristickém útoku na mešity na Novém Zélandu: "Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují." Dodala, že muži děkuje za jeho odvahu.

Pelikánová reagovala na příspěvek serveru Hoj.cz, který podle žalobce sledovalo na facebooku přes 160.000 lidí. Dopustila se tak podle něj trestného činu podpora a propagace terorismu, za který hrozí až patnáctileté vězení. Bílý uznal, že žena doposud nebyla trestána a vedla řádný život, kvůli trestní sazbě jí však navrhl uložit nepodmíněný trest.

Pelikánová se k činu u soudu přiznala. "Bohužel jsem to napsala," uvedla. Dodala, že se bojí o malého syna. Přála by si, aby někdo zastavil násilí, které páchají muslimové. Celý článek o teroristickém útoku na Novém Zélandu podle své výpovědi nečetla, reagovala pouze na diskusi pod ním. Dnes toho lituje. "Chtěla bych se omluvit, že jsem něco takového vůbec napsala," prohlásila. Uvedla také, že není členkou žádného extremistického hnutí ani je nepodporuje.

Podle předsedy senátu Kamila Vacíka nebylo o vině Pelikánové pochyb. "Paní obžalovaná napsala tuto větu neuváženě," dodal při odůvodnění výše trestu. Zdůraznil, že soud nechce snižovat potenciál příspěvku, který může vyvolat další nenávistné reakce. Podle Vacíka ale reakce obžalované nevybočuje z desítek jiných komentářů lidí, kteří vůbec stíháni nejsou.

"Projevená lítost byla upřímná," prohlásil také soudce. Už samotné stíhání podle něj zapůsobilo na ženu tak, že si uvědomila, co udělala. Pelikánová téměř po celou svoji výpověď plakala.

Kvůli schvalování teroristického útoku v Christchurchi obdržel pražský městský soud i další obžaloby. Jedna z nich míří na muže z Novojičínska, který diskutoval na serveru drsnysvet.cz. Druhá se týká muže ze Vsetínska, jenž připojil svůj názor pod článek na serveru Novinky.cz. Oběma hrozí stejně jako Pelikánové patnáctileté vězení za podporu a propagaci terorismu prostřednictvím veřejně přístupných počítačových sítí.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil loni v březnu při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Devětadvacetiletý muž je obžalovaný z 51násobné vraždy, pokusu o vraždu dalších 40 osob a z terorismu a hrozí mu doživotí. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal.

Česká policie krátce po útoku oznámila, že prověřuje, zda se někteří lidé především na internetu a sociálních sítích nedopustili schvalování tohoto trestného činu. Jakékoliv podněcování k nenávisti tehdy označili za nepřijatelné jak ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), tak i policejní prezident Jan Švejdar.

Tarranta k jeho činu inspiroval norský terorista Anders Breivik. Za schvalování Breivikových teroristických útoků z léta 2011 v Oslu a na ostrově Utöya pražské vrchní státní zastupitelství rovněž obžalovalo jednoho člověka. Obžalobě za podporu terorismu čelí také dva lidé, kteří velebili smrt trojice českých vojáků v Afghánistánu.

Související

Více souvisejících

Facebook internet teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Muslimové

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy