Židovská obec Brno neuspěla u Ústavního soudu. Dům na Kolišti zpět nedostane

Ústavní soud zamítl stížnost Židovské obce Brno, která se domáhala navrácení domu v Brně na Kolišti podle restitučního zákona. Městský soud v Brně sice dům Židům přiřkl, avšak Česká správa sociálního zabezpečení, která dům spravuje, posléze uspěla u Krajského soudu v Brně i u Nejvyššího soudu.

Ústavní soud se ztotožnil s výroky odvolacích soudů, podle kterých bylo klíčové to, že právní předchůdce Židovské obce Brno dům před 25. únorem 1948 nevyužíval, uvedl při vyhlášení soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Židovské obce Brno ve sporu o vydání nemovitostí: https://t.co/ubmpr32r08 K výroku i odůvodnění nálezu uplatnil odlišné stanovisko soudce Jiří Zemánek.

— Ústavní soud (@usoud_official) July 1, 2020

Židé měli dům před válkou, za války jim jej nacisté zabavili, vrácený jim byl po válce. V roce 1947 uzavřeli nájemní smlouvu se státem, podle Židovské obce obsahovala "transparentně nevýhodné podmínky". V roce 1954 získal stát na základě dohody dům do bezplatného užívání. Pro Židy bezvýchodná situace vedla k uzavření kupní smlouvy se státem v roce 1957.

Podle odvolacích soudů je podle daného paragrafu restitučního zákona nutné pro přiznání restitučního nároku, aby stěžovatel prokázal, že nemovitost používal i po komunistickém převratu. To se v tomto případě nestalo.

Židovská obec argumentovala tím, že soudy vykládají zákon restriktivně a nevzaly v potaz, že užívání nemovitosti jí bylo státní mocí znemožněno. "Byť se v napadených rozhodnutích zaujatý výklad může jevit přísným, dospěl Ústavní soud k závěru, že spolu s jemu odpovídajícím postupem obecných soudů jako jediný odpovídá mezím ústavně zaručeného práva na soudní ochranu. Soudy nevyložily zákon...restriktivně, nýbrž adekvátně," uvedl Suchánek.

Vedle domu na Kolišti stála až do 80. let minulého století tzv. Nová synagoga. Tehdy ji stavbaři strhli kvůli rozšiřování Úrazové nemocnice.

Související

Pavel Fried

Zemřel Pavel Fried, bývalý předseda Židovské obce Brno

Ve věku 88 let zemřel dnes bývalý předseda Židovské obce Brno Pavel Fried. ČTK to řekl současný předseda obce Jáchym Kanarek. Fried jako dítě prošel ghettem v Terezíně, kde zemřely tisíce lidí. Část jeho rodiny zahynula v plynových komorách v Osvětimi.

Více souvisejících

Židovská obec Brno Ústavní soud ČR Brno restituce

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 14 minutami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 43 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 46 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy