Soukromí dopravci letos na dálkové železniční linky nedosáhnou

Praha - Soukromí železniční dopravci letos na dálkové železniční linky neproniknou. Ministr dopravy Gustav Slamečka, který slíbil vyhlásit první tendr na provoz dálkových spojů ještě letos, svůj závazek už nesplní, uvádí pondělní deník E15.

Úmysl vypsat veřejnou soutěž totiž musí ministerstvo nejméně rok předtím oznámit ve věstníku Evropské unie. A to zatím Slamečkův úřad neučinil.

Slamečka nyní tvrdí, že by ministerstvo toto oznámení mohlo podat ke konci roku. Jenže tento krok musí ještě schválit vláda, k níž se ministr s návrhem harmonogramu na otvírání tratí teprve chystá. „Stále existuje spousta nedořešených věcí. Sdělit termín, kdy s materiálem půjdu do vlády, skutečně nemohu,“ řekl.

Podle Slamečky vypisování tendrů zatím brání nejasnosti kolem placení za použití dopravní cesty. Jejich většinovým správcem je sice Správa železniční dopravní cesty, ale nádraží a jejich okolí drží v rukou České dráhy.

Jiří Schmidt z firmy Student Agency, která na tendry netrpělivě čeká, uváděné problémy považuje za zástupné. Podle něj je vidět, že stát s vypisováním veřejných soutěží nespěchá. „Poslední půlrok jsme se snažili, aby ministerstvo dopravy oznámilo tendrování ve věstníku EU. Umožnilo by tím alespoň příštímu vedení ministerstva vypisovat tendry,“ řekl.

Ministr Slamečka po svém nástupu do funkce oznámil, že spustí proces postupného otevírání až u 75 procent všech tratí placených státem, které dosud provozují České dráhy. Každý tendr by podle Slamečkových plánů představoval asi 15 procent tratí, přičemž by vždy šlo o jejich logicky ucelený soubor. Zatím všechny dálkové tratě provozují státní dráhy, které na ně mají dlouhodobý kontrakt. V případě vyhlašování soutěžíby byl tento kontrakt krácen, ale České dráhy by se mohly soutěží účastnit.

Rezort dopravy už vybral první dva soubory tratí, o které by se mohlo soutěžit. Pilotním projektem bude trať R37 Frýdek-Místek, Ostrava, Opava, Krnov, Olomouc, Jeseník. Do druhého souboru patří linka R5 v severozápadních Čechách: Praha, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Cheb. Patří sem i trať R20 Praha, Roudnice nad Labem, Ústí nad Labem, Děčín.

Související

Více souvisejících

železnice Gustáv Slaměčka

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy