Investiční terno? Ceny barevných drahokamů strmě vzrostly, diamanty už netáhnou

Praha - Z kategorie barevných drahých kamenů se nejvýrazněji zhodnocují turmalíny, smaragdy a rubíny. Ceny turmalínů za posledních deset let vzrostly o 213 procent, smaragdů o 139 procent, rubínů o 59 procent a safírů o 39 procent. Vyplývá to z dat portálu Gemval.com. Analytici upozorňují, že poroste cena stříbra.

Stále více lidí ukládá své dlouhodobé úspory do investičních šperků se zmíněnými drahokamy.

Barevné varianty turmalínů mají rozdílnou hodnotu. Nejvzácnějším a nejcennějším je tyrkysově neonový turmalín, který byl objeven na severovýchodě Brazílie v roce 1989. Velmi kvalitní kusy o váze tři až pět karátů dosahují i cen přes 10.000 dolarů za karát, a jsou tak dražší než nejkvalitnější bílé diamanty stejné váhy, uvedl klenotník a majitel společnosti ALO diamonds Alojz Ryšavý.

Smaragdy se těžily již ve starověkém Egyptě. Hodnota těchto drahých kamenů velmi výrazně vyskočila za poslední čtyři roky. Smaragdy jsou podle Ryšavého známé velmi častým výskytem malých prasklinek, které nemají výrazný vliv na jejich cenu.

Rubíny patří mezi nejžádanější drahé kameny. Jejich dodávky na světové trhy jsou ale kvůli nedostačující těžbě dlouhodobě nestabilní. Podle těžařské společnosti Mustang Resources ceny rubínů za posledních osm let stouply o 63 procent. Poptávka po těchto kamenech roste stále rychleji, a to zejména v Asii.

Safír je nejvíce známý díky sytě modrému zbarvení. Vyskytuje se ale také ve žlutých, růžových, oranžových, lososových, purpurových i nazelenalých odstínech. Dříve se těžily v Jizerských horách. Jedny z největších safírů na světě obsahuje Svatováclavská koruna.

Cena surových diamantů vzrostla za posledních deset let o 35 procent. Za posledních pět let jsou však diamanty níže o 10,3 procenta a za poslední rok o dvě procenta. Diamanty se navzdory celkovému cenovému růstu v poslední dekádě potýkají zejména od konce roku 2014 s povážlivým zlevňováním, řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Zlato se za posledních deset let zhodnotilo k dnešnímu dni o 55 procent na 1324 dolarů za unci. Poroste cena stříbra, protože tento drahý kov je podhodnocený. Poptávku po stříbře táhne spotřeba v průmyslu. Od roku 2001 jeho cena na světových trzích strmě roste. V roce 2001 stálo stříbro čtyři dolary za unci, dnešní cena se pohybuje okolo 17 dolarů za unci. Za posledních deset let stříbro, měřeno dolarem, navýšilo hodnotu o 36 procent, upozornil obchodní ředitel společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Související

Více souvisejících

drahokamy Šperky Zlato Stříbro Diamanty investice Ekonomika

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

Tusk: Bezpečnost Evropy závisí na Polsku. Západ nás neochrání

Polský premiér Donald Tusk v úterý řekl, že Evropa je v současnosti v oblasti bezpečnosti závislá na Polsku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy