První spam vylétl před 40 lety. Dnes ničí počítače, útočníci jsou stále rafinovanější

Praha - Spam loni tvořil přes 56 procent veškerých e-mailů. Vedle nevyžádané reklamní pošty přibývá spamu šířícího škodlivý software. Na vzestupu je zejména takzvaný malware, který těží pro útočníky různé kryptoměny. Pomalu nahrazuje vyděračský software, který je ale stále velmi rozšířen, vyplynulo z rozhovoru ČTK s bezpečnostními analytiky z Masarykovy univerzity.

Od vyslání první nevyžádané zprávy v síti Arpanet, což je předchůdce dnešního internetu, uplyne 1. května 40 let. Odborníci letos očekávají pokračování nárůstu výskytu spamu zaměřeného na kryptoměny. "Nabízí různé semináře, jak vydělávat na bitcoinu, případně služby, že za poplatek vám ho začnou těžit, a podobně," uvedl analytik Milan Čermák.

Velkým zdrojem spamu je Čína, odkud proudí reklamy na čínské zboží, oproti tomu třeba ruský spam je většinou psaný azbukou a zaměřený vyloženě na Rusy, jimž nabízí služby či školení. "Indický spam se soustředí hodně na IT služby, opravy počítačů, tvorbu stránek a podobně," řekl Čermák. Největším producentem spamu jsou Spojené státy. Tamní zákon však umožňuje zasílat nevyžádanou poštu s uvedením možnosti odhlásit se z odběru.

Poslední rok a půl je na scéně také skupina útočníků, kteří píšou české spamy a snaží se dostat lidi na podvodné stránky, kde nabízejí pochybné produkty. U českých spamů je problém v tom, že globální antispamové programy nejsou připravené primárně na češtinu, ale na angličtinu. Nevyžádanou zprávu tedy někdy nerozeznají.

Detekce spamu využívá několik způsobů, řídí se podle záznamů domén, analýzy textů nebo odkazů v e-mailech, všímá si neexistujících adresátů. Lidé by spamy správně měli nejen smazat, ale zároveň označit jako spam, aby se algoritmy mohly učit a zvládaly nevyžádanou poštu v budoucnu lépe rozpoznat.

Pro univerzitní sféru je specifický akademický spam. Tvoří ho nabídky od reálných i podvodných společností, které nabízejí uveřejnění článků v časopisech nebo účast na konferenci. Pro univerzitu však spam není příliš velký problém. "Mám z našich uživatelů dobrý pocit. Počet případů, kdy se útočníkům podaří něco prodat, pozvolna klesá. Ale je to jen otázka času, kdy přijdou s něčím fakt vymakaným," uvedl bezpečnostní analytik Dávid Kosť.

Prevence je prostá, lidé mají spam označit jako spam, nikdy na něj nereagovat, neklikat na žádné odkazy ani přílohy a v lepším případě takový e-mail ani neotvírat. U e-mailových schránek od Seznamu nebo Googlu lze v pokročilém zobrazení zjistit, odkud zpráva přišla, včetně IP adresy a dalších údajů.

Pozor mají dát lidé na odhlašování newsletterů a reklam například z e-shopů, skutečných i imaginárních. Útočníci totiž možná zprvu ani nevědí, zda e-mail, na který se obracejí, někdo čte. Když člověk na odhlášení z odběru informací klikne, začnou spamy na takovou adresu posílat mnohem více, protože zjistí, že je reálně užívaná.

Spamy souvisí i s úniky dat z databází nebo přeprodáváním registrovaných adres. Čermák proto doporučuje, aby si lidé zřídili nejlépe tři e-mailové schránky - jednu veřejnou, kterou se registrují na všelijaké weby, jednu soukromou, kterou dají jen rodině a přátelům, a jednu pro zásadní služby, jako je například bankovnictví.

Související

Ilustrační foto

Univerzita varuje před zavirovanými e-maily, tváří se jako žádost o nabídku

Před falešnými e-maily, které se tváří jako žádost o cenovou nabídku, dnes varovala Univerzita Karlova (UK). Neznámí podvodníci zneužívají k rozesílání zpráv se zavirovanou přílohou jméno této vysoké školy a její skutečné i fiktivní e-malové adresy. Univerzita nemá s těmito zprávami nic společného, uvedl dnes její mluvčí Václav Hájek.
Ilustrační foto

11 firem dostalo od českého úřadu pokuty za spamy

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nepravomocně uložil 11 firmám pokutu celkem 3,1 milionu korun za to, že šířily nevyžádané zprávy v datových schránkách. Firmy využívaly toho, že poštovní datové zprávy jsou v době nouzového stavu zdarma.

Více souvisejících

spam e-mail internet počítače

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy