Majetek CEFC v Česku přechází do úplného vlastnictví Číny? Analytik nastínil dva scénáře

Praha - Čínská skupina China Energy Finance Corporation (CEFC), která je největším čínským investorem v ČR, jedná o prodeji svého majetku v Česku čínskému státnímu konglomerátu CITIC Group za celkem 6,7 miliardy jüanů (21,8 miliardy Kč). To je o 44 procent méně, než činila účetní hodnota majetku v květnu, kdy dosáhla 1,5 miliardy eur (38,6 miliardy Kč). Napsal to na svých internetových stránkách South China Morning Post s odvoláním na dva informované zdroje.

"Celá transakce se finalizuje. Uvedená cena však nezahrnuje všechna česká aktiva CEFC, ale pouze aktiva přímo ve vlastnictví CEFC Europe," řekl ČTK zdroj z CEFC Group (Europe) Company. Nezahrnuje tak podle něj aktiva dceřiných společností CEFC, tedy podíly ve společnostech, jako je třeba Travel Service, Pivovary Lobkowicz Group či Empresa Media.

Pokud se informace South China Morning Post potvrdí, znamená to, že majetek CEFC v ČR přechází de facto do úplného vlastnictví Číny, konkrétně čínského ministerstva financí, které konglomerát CITIC ovládá, uvedl analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Nyní očekává dva možné scénáře. Buď se CITIC většiny majetku CEFC zbaví, protože kumulace tak různorodého majetku 'pod jednou střechou' nedává valný ekonomický smysl. Ve druhé variantě si CITIC ponechá veškerý majetek a bude dál akvizicemi a investicemi v ČR rozšiřovat svoji zdejší působnost. I tehdy ale Kovanda čeká zásadní změnu investiční a akviziční strategie.

CEFC založil v roce 2002 čínský oligarcha Jie Ťien-ming. Za několik málo let se CEFC přeměnila z malého obchodníka s pohonnými hmotami v rychle rostoucí ropný a finanční konglomerát s majetkem po celém světě a s ambicí stát se jedním z čínských energetických gigantů. Podobně jako jiné čínské konglomeráty se však kvůli tomu společnost masivně zadlužila.

Vysoké zadlužení čínských firem začalo vyvolávat obavy ekonomů i politiků a čínská vláda se rozhodla zasáhnout proti nadměrnému půjčování a neprůhlednému sektoru stínového bankovnictví. Prezident Si Ťin-pching dokonce učinil z kontroly finančních rizik jednu z nejvyšších priorit země na příští roky. To mělo negativní dopad na řadu firem, včetně CEFC, které se dostaly do problémů se splácením svých závazků.

Nákup majetku neměl žádné zřejmé strategické zdůvodnění, řekl listu ředitel čínské soukromé investiční společnosti Kaiyuan Capital Brock Silvers. "To je zřejmě důvod, proč Peking musel nuceně zasáhnout, nejen čistě z ekonomických důvodů, ale také z politických," dodal.

CEFC není jediným konglomerátem, na který se v posledních třech letech čínští regulátoři zaměřili v obavách z jejich vysokého zadlužení. Dalšími jsou Anbang Group a HNA Group. Je však první firmou z této trojice, která je nucena v rámci své záchrany prodat majetek výrazně pod cenou, upozornil South China Morning Post.

CEFC vlastní podíly v několika českých firmách. Patří mezi ně Pivovary Lobkowicz, pražská fotbalová Slavie, aerolinie Travel Service, cestovní agentura Invia.cz či strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou. Je také vlastníkem budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Do Česka ji přivedl bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Čínská mateřská společnost si Česko vybrala jako místo pro expanzi do Evropy.

CITIC Group byla založena v roce 1979 jako první čínská investiční společnost s cílem přilákat zahraniční kapitál, představit moderní technologie a zavádět nejnovější mezinárodní postupy do fungování a řízení podniků. Je hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy a své aktivity rozvíjí ve více než stovce zemí světa.

Související

Více souvisejících

CEFC CITIC Group Česká republika Ekonomika

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 50 minutami

před 59 minutami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Zdroj: David Holub

Další zprávy