ROZHOVOR | Zvýšení minimální mzdy? Ekonom pro EZ promluvil o nezaměstnanosti a zániku některých pozic

Vláda Andreje Babiše (ANO) před několika dny rozhodla, že minimální mzda v Česku vzroste od ledna o 1150 korun na 13.350 korun. Zaměstnavatelé ale se zvýšením nesouhlasí. Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětluje, jak se tato změna dotkne pracovního trhu.

Minimální mzda se v České republice od 1. ledna 2019 zvýší o 1150 korun na 13 350 korun. Je to podle Vás krok správným směrem?

Růst minimální mzdy přispívá k růstu nezaměstnanosti. V situaci, kdy v České republice máme přes 300 tisíc volných pracovních míst, se však růstu nezaměstnanosti obávat nemusíme. Rostoucí minimální mzda naopak může motivovat hůře kvalifikované pracovníky k tomu, aby si konečně našli práci a nežili život na sociálních dávkách.

Jaký bude mít podle vás dopad poslední zvýšení minimální mzdy na tuzemský trh práce?

Zaniknou všechny pracovní pozice, kterých si zaměstnavatelé budou cenit na méně než 17 890 korun, což budou po zvýšení minimální mzdy na 13 350 korun celkové měsíční náklady zaměstnavatele na vytvoření pracovního místa s minimální mzdou.

Nadále poroste tlak na automatizaci výroby, kdy lidská práce bude nahrazována kapitálem. Lidé s nízkou kvalifikací by proto na sobě měli pracovat, aby v budoucnu našli uplatnění. S příchodem krize se totiž situace na trhu práce může proměnit.

Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) se navíc nechala slyšet, že bude usilovat, aby tato částka vzrostla do roku 2021 na 16 tisíc. Je toto číslo reálné?

Do roku 2021 může reálně propuknout ekonomická krize, která růst minimální mzdy zbrzdí. V případě, že se však ekonomice bude i nadále dařit, je další zvyšování minimální mzdy možné. Za minimální mzdu pracují jen zhruba 4 procenta zaměstnanců a část z nich ve skutečnosti dostává další nezdaněné peníze přímo na ruku. To se děje například u číšníků, kteří v některých případech pobírají jen minimální mzdu a další peníze dostávají ze spropitného.

Nakolik je takové zvyšování minimální mzdy v naší ekonomice udržitelné? Kam až může reálně stoupnout?

V případě, že poroste produktivita práce nejméně kvalifikovaných zaměstnanců, je možné navyšovat minimální mzdu. Zaměstnavatelé by tak měli činit automaticky, ale bohužel se na trhu nachází i tací, kteří se snaží své zaměstnance odírat. Kvůli tomu přichází státní regulace, která se však v krizové době může ukázat jako škodlivá a může vést k růstu nezaměstnanosti.

Samotná výše minimální mzdy přitom nezohledňuje různorodost jednotlivých regionů. Minimální mzda, která může v Praze působit úsměvně se například v Karlovarském kraji může jevit jako příliš vysoká.

Zaměstnavatelům se samozřejmě takto vysoké zvyšování nelíbí. Opakovaně volají po stanovení pravidel, díky kterým by se mzda zvyšovala pravidelně a po menších částkách. Od čeho by se vlastně měl tento nástroj měl odvíjet?

Všechny druhy mezd se musí primárně odvíjet od produktivity práce. Jakmile totiž dojde k situaci, kdy je produktivita práce nižší než výše mzdy, dochází k ekonomicky neudržitelnému stavu. Doplňkově však mohou být voleny i další parametry. Například by minimální mzda měla být vyšší než sociální dávky, tak aby lidé byli motivování chodit do práce.

Má podle vás minimální mzda nějaký význam? Můžeme totiž slyšet třeba ten názor, že by vůbec neměla být určená, že je to prostě záležitost vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem…

Kdyby trh práce fungoval správně, minimální mzdu by nebylo třeba zavádět. Nicméně ve skutečnosti je trh práce zcela přeregulovaný a v návaznosti na sociální a zdravotní systém vytváří u některých skupin osob negativní motivace. Z těchto důvodů má minimální mzda v České republice své místo a její zrušení bez dalších změn systému by přineslo komplikace.

***

Minimální mzda se od ledna zvedne o 9,4 procenta. Průměrná mzda by měla podle odhadů ministerstva práce příští rok vzrůst o 6,5 procenta. Resort práce v podkladech pro vládu uvedl, že nejnižší výdělek má motivovat k práci a chránit před chudobou, proto musí být dostatečný. Lidé, kteří za minimální odměnu pracují, by neměli být závislí na sociálních dávkách, dodalo ministerstvo. Minimální mzda je podle statistik dlouhodobě pod hranicí příjmové chudoby.

Průměrná minimální hodinová mzda se od ledna zvýší ze 73,20 na 79,80 korun.

Spolu s minimální mzdou se zvedá i zaručená mzda, která představuje nejnižší výdělek, na který má pracovník podle odbornosti a složitosti práce nárok. Místo dosavadních 12.200 až 24.400 korun bude nově činit 13.350 až 26.700 korun.

Zaručená mzda, kterou zákoník práce zavedl v roce 2007, se vyplácí v osmi stupních. Nejnižší odpovídá minimální mzdě, nejvyšší aspoň jejímu dvojnásobku. Za hodinu by tak výdělek měl činit podle kvalifikace a složitosti vykonávané činnosti od 79,80 koruny do 159,60 koruny místo dosavadních 73,20 až 146,40 koruny.

Související

Josef Středula

Vláda by měla využít zákona a regulovat ceny potravin, míní Středula

Vláda by podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly měla kvůli vysokým cenám potravin využít zákon o cenách. Řekl to v dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News. Uvedl, že zákon dává vládě nástroje, jak ceny usměrňovat. Podle něho je již 11 procent cen v Česku zákonem určováno a nezpůsobilo to žádné selhání na trhu. Podle Středuly se regulují například ceny léků nebo vody. 
Štěpán Křeček - hlavní ekonom BH Securities

Vláda by mohla zavést karenci, připustil Fialův poradce. Odbory jsou proti

Jedno z opatření, které se v Česku může kvůli snížení zadlužování zavést, je karenční doba. Až se vláda dohodne, rozhodnutí o případném neplacení náhrady výdělku v prvních dnech nemoci představí. V dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News to řekl premiérův poradce, ekonom Štěpán Křeček. Daně z příjmu by se podle něj zaměstnancům zvedat neměly. Proti obnovení karence se staví odbory. 

Více souvisejících

Štěpán Křeček Minimální mzda Česká republika rozhovor

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy