Bramborová krize v Česku? Zásoby došly, musí se dovážet, ceny strmě rostou

Letošní zdražení brambor podle Českého bramborářského svazu způsobily menší zásoby po loňské sklizni, která byla nižší kvůli suchu. Brambory se v obchodech prodávají mezi 14 až 18 korunami za kilogram. Výjimkou nejsou ani ceny přes 20 korun, většinou u balených brambor. Čeští pěstitelé už mají v podstatě vyprodáno, většina brambor se dováží, řekl dnes ČTK předseda svazu Josef Králíček. První letošní tuzemské brambory by mohly být koncem května.

Cena zemědělských výrobců byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos v únoru u brambor meziročně vyšší o 55 procent. Zpracovatelům ve velkém podle Králíčka pěstitelé prodávali kilogram naposled za sedm osm korun. "Ale to bylo v době, kdy ještě ty brambory měli," uvedl.

Jeden zemědělský podnik z Vysočiny nabízí na webu kilogram při prodeji malého množství přímo lidem za 12 Kč. Jeho pracovník na dotaz ČTK řekl, že na prodej ve velkém už firma brambory nemá.

"Propad (sklizně) byl celoevropský, tomu je poplatná cena v maloobchodě," uvedl předseda svazu k aktuální situaci. Další větší růst ceny brambor už ale nepředpokládá. "Nicméně ani se v současné době nebude snižovat," řekl. Vysoké zásoby podle něj už nejsou ani v Německu, brambory lze vozit z Nizozemí či z Francie. "Je to větší vzdálenost a budou tam větší náklady na dopravu," uvedl. Do Evropy už ale také plynou nové brambory z Egypta. Jejich cena je zatím vysoká, ale postupem týdnů bude klesat, řekl Králíček.

Brambor se loni v ČR sklidilo 583.560 tun, meziročně jejich produkce podle ČSÚ klesla o víc než 15 procent. Jde o celkový objem brambor včetně sadby a hlíz na výrobu škrobu.

Sázení raných brambor zejména v Polabí, ale i na jižní Moravě, už podle Králíčka začalo asi před dvěma týdny. Sklízet by je pěstitelé mohli od konce května, když bude dobré počasí.

Přes dobrou cenu brambor z poslední sklizně Králíček nepředpokládá, že jimi letos zemědělci osázejí větší plochu než před rokem. I zde je podle něj důvodem loňské sucho. Podniky už podle Králíčka avizovaly, že potřebují zvýšit plochy krmných plodin pro dobytek, u nichž vyčerpaly zásoby. Zabezpečit zelenou hmotu potřebují i bioplynové stanice.

Zemědělské podniky v ČR měly loni podle statistiky brambory na necelých 23.000 hektarech, z nich brambory na jídlo zabíraly 14.000 hektarů. Na dalších asi 6000 hektarech pěstují podle svazu brambory zahrádkáři.

Související

Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 
Ilustrační foto

Svaz: Kvůli růstu cen energií lze očekávat vyšší ceny brambor

Cena brambor v obchodech i přímo u farmářů brzo stoupne hlavně kvůli růstu cen energií. Na pokrytí tuzemské poptávky bude potřeba dovézt zhruba 150.000 tun brambor ze zahraničí a dalších 100.000 tun v různých výrobcích z brambor. Novinářům to dnes řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Více souvisejících

Brambory zdražování Ekonomika zemědělci

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy