Kupní síla Čechů? Velké srovnání cen dnes a před 100 lety. Budete se divit

Kupní síla obyvatel České republiky je v současnosti mnohem vyšší než před sto lety, kdy vznikla československá měna. Například úředník si před zhruba 100 lety mohl ze svého platu koupit přibližně 464 kilogramů chleba, 53 kilogramů másla nebo 684 litrů mléka. V současnosti je možné si z průměrného platu koupit 1240 kilogramů chleba, 170 kilogramů másla nebo 1732 litrů plnotučného mléka. Vyplývá to z výpočtů ČTK na základě dostupných údajů od Českého statistického úřadu.

Zatímco v roce 1921 stál kilogram chleba 5,9 koruny, v roce 1930 to bylo 2,6 koruny a v roce 1937 pak 2,25 koruny. Průměrná cena v letech 1921 až 1937 tak byla 2,8 koruny. Podobný vývoj měla cena másla. Jeden kilogram másla stál v roce 1921 téměř 49 korun, v roce 1923 zhruba 27 korun a v roce 1937 to bylo 12 korun. Průměr za první republiku tak činil 24,6 koruny. Obdobně klesala cena litru mléka z 3,3 koruny v roce 1921 na 1,45 koruny v roce 1937, průměr tedy byl 1,9 koruny.

Ceny byly relativně nízké i během hospodářské krize na počátku 30. let. Jedny z nejstabilnějších cen pak měly vejce, která kromě let 1921 a 1922 stály kolem 80 nebo 70 haléřů. Košile stála za první republiky v průměru zhruba 24 korun, pánské polobotky kolem 100 korun a pánský oblek kolem 500 korun.

Podle informací na vládních webových stránkách si přitom úředník za první republiky průměrně vydělal 1300 korun měsíčně. Horník měl kolem 1000 korun. Lidé, kteří pracovali v průmyslu, si přišli na 600 až 700 korun. Tolik dostávali také začínající učitelé. Ministerský plat činil po vzniku republiky zhruba 5000 korun měsíčně.

Zhruba osmkrát víc než dělník, pětkrát víc než horník a čtyřikrát víc než úředník vydělával před sto lety po vzniku Československa univerzitní profesor. Měl tak v začátcích první republiky stejný plat jako tehdejší ministři.

V roce 2018 průměrná mzda činila 31.885 korun. Obecně ale platí že dvě třetiny zaměstnanců na průměrný plat nedosáhnou. Za první republiky se průměrná mzda nesledovala. V současnosti podle údajů ČSÚ stojí kilogram chleba 25,70 Kč, kilogram másla 187,56 Kč a litr plnotučného mléka 18,40 Kč.

Životní náklady dělnických rodin v Praze během první republiky ve srovnání k roku 1923 rostly téměř po celou dobu první republiky. Naopak úřednickým rodinám index životních nákladů po předchozím růstu v první polovině 30. let klesal, vyplývá z dostupných dat ČSÚ. Klesaly přitom náklady na jídlo nebo palivo, naopak výrazně rostlo nájemné.

Růst cen v prvních letech samostatného státu souvisel s dopady první světové války. Zároveň byl růst cen bezprostředním dopadem měnové reformy, upozornila již dříve ve vyjádření pro ČTK historička Antonie Doležalová působící na Institutu ekonomických studií FSV UK a Robinson College Cambridge University. Upozornila, že v době reformy v jarních měsících roku 1919 činil kurz rakouské koruny vůči švýcarskému franku 25,85 koruny, od března začala být "pražská" koruna vykazována samostatně. A až do května 1919 rostl její kurz za současného propadu německé marky i rakouské koruny.

Spekulanti však od nákupů koruny upustili ve chvíli, když zjistili, že hodnota koruny neodpovídá síle hospodářství. Následně kurz oslabil. "Od té doby kurz kolísal. Od roku 1922 byla jeho výše udržována za pomoci mohutných státních intervencí, na které padl výnos zabrané částky při reformě, celá vybraná dávka z majetku i část tzv. zlatého pokladu republiky," uvedla Doležalová.

Před 100 lety, 10. dubna 1919, byl přijat zákon, kterým byla mimo jiné zavedena koruna československá.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika kupní síla Životní úroveň Český statistický úřad finance ceny potravin

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Aktualizováno před 26 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 42 minutami

Aktualizováno před 58 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Medvěd na Slovensku opět zaútočil na člověka. Šlo o houbaře

Útoků medvědů na lidi na sousedním Slovensku nadále přibývá. Na prvního máje došlo k napadení houbaře v okrese Banská Bystrica. Muž dokázal prchnout do bezpečí, po ošetření byl propuštěn do domácího léčení. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy