Kde se ztrácí české peníze? Politici o ně vedou žabomyší války, uvedl pro EZ známý ekonom

ROZHOVOR - Aktuální problémy týkající se státního rozpočtu a rozpočtové politiky české vlády okomentoval pro EuroZprávy.cz hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček, který zároveň přednáší na VŠE v Praze. Odborník vysvětlil největší problémy české politiky ve vztahu k veřejným financím.

V médiích jsme pravidelně svědky vládní tahanice o miliardy, zosobněnou sporem mezi ministryněmi Maláčovou a Schillerovou. Jednou se hledají peníze na rodičovské příspěvky a podruhé na sociální služby. Jde jen o politický boj nebo se věc týká nedostatku státního rozpočtu?

 Jsou to takové žabomyší války, ve kterých zpravidla nejde o podstatu věci, ale o to ukázat voličům, že pro ně ta či ona ministryně dělá víc. Státní rozpočet hospodaří s historicky nejvyšším objemem prostředků, takže stěžovat si na nedostatek peněz není opodstatněné. Hospodaření je vždy otázkou priorit. To, že nikdy nebude dost peněz na všechno, je jedním ze základních předpokladů ekonomie. Žijeme ve světě vzácných zdrojů a podle toho s nimi musíme hospodařit. Vláda by proto měla s penězi nakládat efektivněji a neměla by jen neustále brát lidem víc a víc peněz na daních a odvodech.

 Vláda připravuje větší zdanění alkoholu, aby získala další prostředky, jedná se o efektivní řešení?

 Češi jsou národem milovníků alkoholu a v mnohých případech to zachází do krajností. Mnoho lidí je společensky únosným způsobem závislých na alkoholu a svůj život si bez pití nedokážou představit. Vláda s tím chce alespoň naoko bojovat. Proti tomu nejde nic namítat. Růst daní u alkoholu by však měl být kompenzován poklesem jiných daní. To však v této souvislosti vláda neplánuje, proto je zřejmé, že jde spíše o získání dalších peněz do státní kasy než o boj proti nadměrnému pití.

Jak se na daňovou zátěž v Česku dívat? Názory se různí, podle některých jsou daně vysoké podle jiných zase nízké...

 Oproti zemím v západní Evropě je daňové zatížení v České republice relativně nízké. Například majetkové daně jsou zcela zanedbatelné, přitom jejich vybírání například podle záznamů na Katastrálním úřadu je velmi efektivní. Výše odvodů na zdravotní pojištění je vzhledem ke kvalitě poskytovaných služeb v naší zemi velmi příznivá. Problémem však spočívá ve vysokých odvodech na systém sociálního zabezpečení. Zde hledejme příčinu, proč se čisté výdělky zaměstnanců tak výrazně liší od nákladů zaměstnavatelů.

Vládě se v současnosti nedaří očekávaný výběr daní. Jedná se o obvyklý jev nebo skutečně dochází k problémům s veřejným rozpočtem?

 Po pěti měsících letošního roku dosahuje plnění daňových příjmů bez zahrnutí odvodů výše 35,8 procenta. Ve stejném období loňského roku to bylo 36,1 procenta. I když současná čísla lehce zaostávají za očekáváním, nejedná se o nic dramatického. Jestliže však naši ekonomiku zpomalí vývoj v Německu, obchodní války či brexit, může se plnění veřejných rozpočtů zadrhnout. V takovém případě by hrozilo nedodržení plánovaného schodku státního rozpočtu.

Menší z vládních partnerů ČSSD prohlašuje, že by ráda zdanila bankovní domy a připomíná zahraničí, kde se takovéto daně vybírají. Mohla by takováto daň pomoci tuzemskému rozpočtu?

 Velikost negativních dopadů sektorové daně na banky by převýšila pozitivní dopady na státní rozpočet. Sociální demokraté by se měli chovat více jako národohospodáři a navrhovat opatření, která prospějí celé ekonomice. Naopak by se měli přestat chovat jako účetní, kteří pro pár třísek nevidí celý les. Navrhovaná opatření je třeba promýšlet nejen s ohledem na státní rozpočet, ale v daleko širším kontextu.

Související

Josef Středula

Vláda by měla využít zákona a regulovat ceny potravin, míní Středula

Vláda by podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly měla kvůli vysokým cenám potravin využít zákon o cenách. Řekl to v dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News. Uvedl, že zákon dává vládě nástroje, jak ceny usměrňovat. Podle něho je již 11 procent cen v Česku zákonem určováno a nezpůsobilo to žádné selhání na trhu. Podle Středuly se regulují například ceny léků nebo vody. 
Štěpán Křeček - hlavní ekonom BH Securities

Vláda by mohla zavést karenci, připustil Fialův poradce. Odbory jsou proti

Jedno z opatření, které se v Česku může kvůli snížení zadlužování zavést, je karenční doba. Až se vláda dohodne, rozhodnutí o případném neplacení náhrady výdělku v prvních dnech nemoci představí. V dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News to řekl premiérův poradce, ekonom Štěpán Křeček. Daně z příjmu by se podle něj zaměstnancům zvedat neměly. Proti obnovení karence se staví odbory. 

Více souvisejících

Štěpán Křeček Ekonomika Vláda ČR sociální politika politika

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy